6 вигадок про Середні віки

Багаття інквізиції, постійний сморід, божевільні священники, що переслідували рідких вчених та кричали про плоску Землю – саме ці образи постають перед нами, коли ми говоримо про Середньовіччя («Темні віки», що тут ще скажеш).

Але чи правда це все? Чи може це купка вигадок, що поступово складалися починаючи з епохи Відродження?

Спойлер – так, це вигадки.

Вигадка №1. Плоска Земля

Можливо, серед народних мас справді було поширеним уявлення про плоскість Землі. Але це не має значення. Для освічених людей того часу (а це, в першу чергу, богослови) округла форма планети була доведеною і очевидною.

Справа в тому, що християнська церква стала тим інститутом, що дозволив зберегти велику частину античної спадщини. Більше того, праці грецьких та римських філософів не були забуті десь на дні церковних архівів, вони вивчалися. Теологи навіть намагалися зробити синтез християнських ідей та ідей Аристотеля. Звісно, що і уявлення давніх греків про круглу Землю не пройшли повз увагу тогочасних інтелектуалів.

Ще Беда Преподобний (це той хлоп, який впровадив в історіографію відлік часу до і після Різдва Христового, жив він з 673 року по 735 рік, тобто в саме взаправдішнє раннє Середньовіччя) писав, що Земля «кругла, на кшталт м’яча, а не на кшталт щита».

Кулеподібність Землі підтверджував і Фома Аквінський в своїй праці «Сума теології».

Коли Колумб запланував свою експедицію до Індії західним шляхом, ні він ні, навіть, якісь його хейтери не сумнівалися в існуванні цього шляху. Мало вірилося лише в те, що судна того часу здатні витримати таке плавання. Колумбу і справді дуже пощастило наткнутися на майбутню Америку, адже він вважав Землю набагато меншою ніж вона є. Якщо б не новий континент, плавання Колумба, скоріше за все, завершилося б його смертю і смертю його супутників від нестачі припасів.

Вигадка №2. Переслідування науки

Ну це взагалі маячня. У Середньовіччі існувала наука. Вона не те, що не переслідувалася, а розвивалася «під крилом» у церкви. Так всі визначні вченні тих часів (Жан Буридан, Нікола Орем, Роджер Бекон, Роберт Гросетест, Іоанн Філопон, Джон Пекхем та багато інших) були ще й богословами, церковними діячами чи, навіть, монахами.

Певні переслідування почалися лише з появою Реформації і Контрреформації, а це було вже значно пізніше.

Вигадка №3. Полювання на відьом.

Полювання на відьом не було притаманне середньовічному люду. Ця тема стала популярною лише в XIV – XV ст. в ,багато чому, завдяки Реформації. Найбільше полювання зачепило саме країни, що роздиралися релігійними конфліктами.

Відьом переслідували і в XVII – XVIIІ століттях. І не лише в католицьких чи протестантських країнах. Так в Україні можна знайти записи про судові справи, в яких позивач жаліється на те, що його звинуватили у відьомстві. Отже, це було і справді серйозне звинувачення, яке потрібно було швидко спростувати, найкраще в суді.

Тобто, полювання на відьом – явище, що з’явилося і існувало значно пізніше епохи Середніх віків.

Вигадка №4. Коротка тривалість життя

Дуже поширений міф про те, що люди в Середні вікі дуже мало жили. Нібито в 30 років ти вже вважався довгожителем і мав вирішити де і як твої діти тебе поховаять. Але це не так. Мала середня тривалість життя була лише через високу дитячу смертність. Якщо ти не вмер в малолітстві чи від якоїсь епідемії то мав всі шанси дожити до 60, 70 чи 80 років.

Вигадка №5. Люди ніколи не мились і завжди смерділи

Нібито в ті часи була поширеною думка, що миття ослабляє організм і робить його вразливим до хвороб. Це не правда. Миття було таким же популярним, як і в античність. Більше того, саме в Середньовіччі вперше набуло поширення мило. З’явилися навіть цілі гільдії миловарів.

Вигадка №6. Середньовічча – епоха технічного застою, більше того – регресу

Середньовічні друкарі

Насправді в Середні вікі відбувався науково – технічний прогрес. Так повсюди використовувалися водяні млини, не лише для помелу зерна в муку, а й для виробництва сукна та шкіряних виробів. Була вийнайдена підкова, хомут, відвальний плуг, доменна піч. Техніка обробітку металу пішла вперед, порівняно з римською.

Великий стрибок був зроблений в механіці. Так вже в XIII ст. з’являються механічні годинники і люди нарешті змогли нормально орієнтуватися в часі. На радість присліпуватим  та короткозорим, були винайдені окуляри (в наслідок експериментів з лінзами, що проводили в університетах). Не забуваємо і про друкарський верстат – винахід, що справді змінив життя і зробив вченість більш доступною.

Це основні, але далеко не всі міфи про середньовічча в які досі вірить безліч людей. Деякі з них зобов’зані своєю популярністю науковим публікаціям XVIII – XIX ст., деякі – сучасній масовій культурі.

Яка тут мораль? Ніколи до кінця не довіряйте вченим, а митцям то тим більше.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *