
24 жовтня – день коли почалася Велика депресія
В цей день біля Нью –Йоркської фондової біржі було людно. Тисячі людей зібралися біля входу, міська влада навіть відправила 400 кінних поліцейських, щоб уникнути громадських заворушень та штурму приміщення біржі.
Брокери були збуджені та схвильовані. Вони бігали по біржі і намагалися зробити лише одне – виконати накази своїх клієнтів і продати їх акції доки ті ще зовсім не знецінилися.
24 жовтня 1929 року стало днем біржевого краху та отримало назву «чорний четвер». Так починалася Велика депресія.

Натовп на Уолл – стріт
Торги почалися о 10 ранку, тоді промисловий індекс Доу – Джонса сягав відмітки 381,17.
Спочатку все йшло гладко, але вже за 25 хвилин настав перелом. На продажу з’явився великий об’єм акцій «Дженерал Моторс». Раптово ціна на кожну акцію компанії падає на 80 центів.
Вже через п’ять хвилин брокери почали отримувати накази від клієнтів «продавати акції про максимально можливій ціні».
Робота брокерів в приміщенні біржі нормувалася кількома простими правилами: не штовхатися, не лаятись та не знімати піджаків. В цей день всі вони були порушені – брокери без піджаків бігали, штовхалися та лаялись.
О 12:30 банкір Чарльз Мітчелл (якого згодом почнуть звинувачувати в краху біржі) поспішив до будинку мільярдера Моргана, де його вже чекав віце – президент NYSE (New York Stock Exchange, вона ж Нью –Йоркська фондова біржа) Уітні. В них відбулася нарада де було вирішено рятувати фондовий ринок. Негайно виділили 50 мільйонів доларів для підтримання курсу акцій.
Крім цього Уітні, Мітчел та Рокфеллер купляють пакети акцій флагманів американської індустрії (наприклад, US Steel).
Це принесло певні плоди, ціни вирівнялися. Але ненадовго. Після «чорного четверга» настали «чорні» п’ятниця, субота, неділя, понеділок та вівторок.
Новий великий обвал почався саме в понеділок. Індекс Доу – Джонса втратив 13%. «Акули Уолл – стріт» більше не збиралися рятувати ситуацію.
А у вівторок почався справжній кінець світу. Брокери билися між собою та ридали, в будівлі біржі лунали крики «Я банкрут!». Індекс Доу – Джонса впав до 200 пунктів. Почалися перші самогубства серед розорених.
Президент біржі Уільям Кроуфорд згадував «Люди ревли, як стадо левів і тигрів … вони кричали, рвучи комірці один одному».
Дехто з брокерів падав на коліна та молився Богу, дехто навіть біг в найближчу церкву. Сподівалися на спасіння з небес.
24 жовтня 1929 року на Уолл – Стріт було продано рекордну кількість акцій – близько 13 мільйонів (за “чорний вівторок” буде ще більше – 16 млн. штук).
Так почалася Велика депресія. На деякий час ринок цінних паперів в США просто зник. На 1932 рік індекс Доу – Джонса сягав лише 90 пунктів.
Населення масово бідніло, робітники втрачали роботу.
Криза викликала гігантський сплеск злочинності. Ця епоха подарувала безліч культових злочинців про яких згодом будуть знімати фільми: Джона Діллінджера, Френка Костелло, Чарльза «Лакі» Лучіано, Аль Капоне, Бонні Паркер та Клайда Берроу і багатьох інших.

Джон Діллінджер – людина, що пограбувала більше 20 банків

Альфонсе “Аль” Капоне, він же – “Обличчя зі шрамом”
Завдяки Великій депресії та сухому закону купка іммігрантів з Італії перетворилася на потужну організовану злочинну структуру, що і досі лякає, а ще більше заворожує, обивателів.
Велика депресія, до речі, зіграла знатну роль у формуванні американської культури. Кому не знайомий образ бідного робітника, що їде в товарному вагоні в пошуках кращої долі? Це якраз з цього часу.
Мабуть найперше збагнув використати цей образ у своїй творчості Джон Стейнбек. Його повість «Про мишей і людей» та роман «Грона гніву» стали культовими в американській літературі.
На цю тему написано просто легіони книг, знято безліч фільмів та поставлено багацько п’єс . Все просто не перелічити.
Отак негативний, по своїй суті, процес зіграв просто вражаючу роль у формуванні значного пласту культури та ментальності цілої нації.
Post a comment