Які два українські культурні комплекси хочуть внести до списків ЮНЕСКО і що це дає?

 До Попереднього списку ЮНЕСКО планують внести ще два культурні комплекси на території України.


Про це повідомила прес-служба Міністерства культури у відповіді на запит кореспондента УНН.

Як зазначили в прес-службі, на сьогоднішній день Мінкульт опрацьовує питання включення нових об’єктів до Попереднього списку від України, які мають перспективи в подальшому потрапити до Списку всесвітньої спадщини, а саме:

  • культурний комплекс “Перекукутень-Аріушд-Кукутень-Трипілля”;
  • Антична Тіра – “Білгород-Дністровська (Акерманська) фортеця, від Елади до України”.

Як пояснили у Мінкульті, твори першого культурного комплексу унікальні для всього світу, а багато об’єктів є справжніми шедеврами.

Похожее изображение

Його вирізняє керамічний посуд та статуетки, системи внутрішньої організації поселень, архітектура та системи побудови й упорядкування святилищ, елементи вибору місць розміщення, висока щільність житла та мегаміста зі східного кордону.

За даними міністерства, Антична Тіра – “Білгород-Дністровська (Акерманська) фортеця, від Елади до України” – це ще один комплекс, що поєднує залишки античного міста з видатною середньовічною фортифікаційною спорудою.

Похожее изображение

Похожее изображение

Стратегічно розташований в гирлі Дністра на півдні України на шляху з Балтійського через Чорне до Середземного моря об’єкт протягом тисячоліть відігравав значну роль в політичному та культурному житті декількох цивілізацій та був пов’язаний з найважливішими історичними подіями Південно-Східної Європи.

Визначна універсальна цінність об’єкту полягає в унікальному поєднанні частини античного міста з шедевром європейського фортифікаційного мистецтва, у неповторному ландшафті, існуючому безперервно більше ніж 2,5 тисяч років.

Нагадаємо, Національна комісія України у справах ЮНЕСКО вивчає заявку на включення Аккерманської фортеці до попереднього списку всесвітньої спадщини.

Світова спадщина ЮНЕСКО— видатні культурні та природні цінності, що вважаються надбанням усього людства. Ці цінності перелічені в Списку ЮНЕСКО.

В 1972 році, на XVII сесії в Парижі, ЮНЕСКО прийняла Конвенцію про охорону Всесвітньої культурної і природної спадщини (вступила в силу в 1975 році). До початку 1992 року Конвенцію ратифікували 123 країни-члени ООН (в тому числі СРСР в 1988 році). На середину 2014 року Конвенцію вже ратифікували 191 держава-учасниця. Тільки Ліхтенштейн, Науру, Сомалі, Південний Судан, Східний Тимор та Тувалу не є учасниками Конвенції. У 2017 році Ізраїль та США заявили про вихід з організації.

Статус об’єкта Світової спадщини дає такі переваги:

  1. Додаткові гарантії збереження і цілісності унікальних природних і культурних комплексів.
  2. Підвищує престиж територій і установ, які ними опікуються.
  3. Сприяє популяризації включених у Список об’єктів і розвитку альтернативних видів природокористування (у першу чергу, екологічного туризму).
  4. Забезпечує пріоритетність у залученні фінансових коштів для підтримки об’єктів Світової культурної і природної спадщини, у першу чергу, з Фонду Світової спадщини.
  5. Сприяє організації моніторингу і контролю за станом збереження природних і культурних об’єктів.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *