
Відомий британський історик прочитав лекцію у Києві (конспект)
Британський історик та журналіст Ніл Фергюсон, який потрапив до списку Time 100 найвпливовіших людей, прочитав лекцію у Києві. Він розповів про те, що ми живемо у світі мереж та ієрархій водночас а також висловив думку, що Фейкові новини погані, але напівправдиві – найгірші.
– Найгірше – це наполовину правдива історія, бо у ній може бути достатньо правди для того, щоб друга брехлива половина виглядала правдивою для більшості людей, – пише Марія Думанська на сторінках Української правди.
На думку Фергюсона, більшу частину людської історії можна зрозуміти як взаємозв’язок між площами та вежами або у перекладі на сучасну мову – як взаємодію між соціальними мережами та ієрархічними організаціями.
Подумайте про своє життя. Ви водночас перебуваєте в соціальних мережах: маленьких – друзі, сім’я, та великих – Facebook і Іnstagram. Але водночас ви належите до певної ієрархії.
Всі ми розуміємо на власному досвіді різницю між мережами та ієрархіями.
Мережа є добровільною, спонтанною. Ієрархія схожа на піраміду, а на вершині є якась домінуюча фігура, як правило, але не завжди, чоловік.
На майбутніх виборах всі ворожі Кремлю політики стануть об’єктами подібних напівправдивих історій. Вони можуть стати жертвами взломів та витоків.
Політики повинні будуть дуже швидко пояснити різницю між правдою та брехнею. А це нелегко.
Адже немає нічого складнішого, ніж сказати “так, ця частина є істиною”, бо в цю ж хвилину, коли ви це кажите, вони вже вас зловили, перш ніж ви навіть отримаєте змогу сказати, що “друга частина помилкова”.
ПРО ТЕОРІЇ ЗМОВ
Однією з вражаючих рис нашого часу є те, що теорії змов мають все більше прихильників.
Люди все менше помічають причинно-наслідковий зв’язок.
У нашому світі теорії змов стають більш правдоподібними, бо все важче знайти справжні пояснення.
А ці теорії дають легкі відповіді на складні питання.
ПРО ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖ
Система, в рамках якої працюють великі технологічні компанії, є абсолютно анонімною.
Адже згідно з законодавством середини 90-х років, Facebook і Google та інші подібні компанії не вважаються видавцями контенту. Вони не несуть відповідальності за зміст на своїх платформах.
Ці закони могли мати сенс, коли це були маленькі компанії, які починали в гаражах.
![]() |
Однак тепер це найбільші корпорації у світі з найвищими доходами, але до них продовжують ставитися, як до стартапів, які не несуть відповідальності.
Необхідно зробити ці компанії відповідальними за вміст, який відображається на їхніх платформах.
Це було б просте рішення, яке змінить правила гри на користь користувачів проти монополії корпорацій.
ПРО ПЕРЕДБАЧЕННЯ МАЙБУТНЬОГО
Чи може історія передбачити майбутнє? Я майже впевнений, що ні.
Історія – занадто складний процес для моделювання, і незалежно від того, наскільки складним воно буде, завжди існує людський фактор.
Навіть якщо алгоритми та штучний інтелект керуватимуть світом, знайдеться якийсь поганець, яка вирішить все зруйнувати і тому, я думаю, що історія ніколи не буде цілком передбачуваною.
Довідка
Ніл Фергюсон викладав в Університеті Цинхуа в Пекіні та Оксфорді, свої дослідження присвятив британському та американському імперіалізму, всесвітній та економічній історії.
Не менш відомий своїми поглядами – підтримує британський колоніалізм (через що критики неодноразово називали його невігласом), війну в Іраку і водночас критикує політику екс-президента США Барака Обами та іслам, а сучасну Росію порівнює з нацистською Німеччиною.
У Київ приїхав із лекцією “Площа та вежа: мережі, ієрархії, інновації та революція”, яку організував Фонд Віктора Пінчука. Під час виступу тримався розслаблено.
Жартував з аудиторією, наголошував на незаконній окупації Криму Росією, за що кожен раз отримував овації.
Розповідаючи про історію України, наголосив, що існування незалежної демократичної української держави після сотні років воєн, конфліктів та голоду є приголомшливим фактом.
Він запевнив, що для перемоги над корупцією Україні слід взяти приклад з американської революції та засновників США.
Post a comment