Ті, що дивляться згори. У Львові відкрили виставку маскаронів

12 березня у кав’ярні-галереї «Штука» (вул. Котлярська, 8) відкрилася фотовиставка Романа Метельського  “Ті, що дивляться згори”, присвячена львівським маскаронам.

Маскарон — вид скульптурної прикраси (барельєф або горельєф) у формі голови людини, тварини чи фантастичної істоти. Виконується з каменю, деревини, гіпсу, металу тощо і вміщується під антаблементами, на фасадах будинків, замкових каменях арок, фронтонах дверних і віконних прорізів, стовпах, капітелях колон, фонтанах, а також на предметах побуту — меблях, посуді тощо. Маскарони найхарактерніші для готики, ренесансу і особливо для бароко.

Їхньою функцією спочатку було відлякування злих духів, щоб ті не потрапили в будинок. Зрештою маскарони стали чисто декоративним елементом.

Маскарони оздоблюють чимало старих кам’яниць Львова. Поза часом і суєтою, непомітні для пересічних перехожих, вони вражають уяву всіх, чий погляд прискіпливо ковзає архітектурними деталями.

Автор виставки говорить, що більшість перехожих просто не помічає маскаронів, проходять повз них з опущеними головами, зануреними в буденні клопоти. Люди проходять і навіть не здогадуються що за ними пильнують. З фасаду кожного старого львівського будинку за нами спостерігають десятки пар очей. Очей здивованих і розгублених, добрих і злих, людських і міфічних. Очей тих, хто дивиться згори на нас. Очей львівських маскаронів.

Виставка триватиме до 31 березня. Її можна переглянути з 10 до 22 години.

Facebook Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

More Readings