
“Полтавський Казанова” від Save Poltava
Що можна зробити, якщо історичну спадщину твого міста просто знищують?
Коли міській владі відверто наплювати на своє місто, до роботи приступають громадські активісти. Учасники проекту Save Poltava вирішили стати на захист Полтави та не дати її історичному центру перетворитися на торгівельний.
Для привернення уваги до руйнації архітектурних об’єктів (часто свідомої, адже на місці старого будинку можна поставити якесь чергове кафе) активісти вирішили зняти серію короткометражних художньо – документальних фільмів про маловідому історію міста.
То що з цього вийшло?

Кадр з фільму “Полтавський Казанова”. Хлопець з правого боку – Віктор Трофименко, організатор проекту
Арка в будинку на вулиці Соборності 27 – символічне місце для Полтави. 5 квітня зі звичайного проходу з вулиці до двору вона перетворилася на поле бою між активною громадськістю та гопниками – охоронцями, які захищали нелегальну забудову, що хотіли, в цьому ж таки проході, збудувати.
Місце символічне ще й через те, що під час цих подій гопниками був поранений активіст та режисер даних фільмів Олекса Коба.
15 жовтня 2017 року арка перетворилася на справжній творчий простір.

Графіті, намальоване після подій 5 квітня.
Я свідомо шукав в натовпі Віктора Трофименка, адже саме він був тією основою, що зібрала навколо себе всю команду. Він був повністю заглиблений в організацію івенту. Я вловив момент та підійшов взяти коментар.
«Привіт, Вікторе, можеш в двох реченнях роповісти про проект?»
Звісно. Організація Save Poltava утворилася зусиллями полтавських активістів та архітекторів, що хочуть зберегти історичну спадщину міста. Першочергово, маємо на меті спрямувати увагу громади на проблему знищення архітектурних пам’яток, які часто стають заручниками чиїхось бізнес інтересів та чийогось бажання перетворити їх на черговий заклад громадського харчування. Ми почали медійну кампанію, яка спрямована на захист цих пам’яток. Зараз ми покажемо вам фільм про одну з них.
Доки ми з Віктором спілкувались, почалося саме дійство. Точніше почався певний «розігрів», що передував самій акції. Полтавські поети зачитали свої вірші.

Молоді полтавські поети
Юліан Матвійчук – депутат міської ради від ВО «Свобода». В свої 28 років, Юліан вже голова фракції. Я знав, що він приймає участь в проекті, але чим конкретно займається – ні. Пройшовшись між натовпом зібравшихся, я його відшукав. Він стояв в стороні, залинувши в телефон. Життя політика воно таке – завжди на зв’язку.
Час на спілкування зі мною він все ж знайшов.
Ми провели опитування і виявилося, що більшість полтавців нічого не знають про історичні пам’ятки міста. Ідея цих короткометражок, що ми знімаємо, в тому щоб показати певні сюжети в яких так чи інакше фігурують ці пам’ятки, ми показали звичайне буденне життя, що відбувалося в цих будинках 100 років тому. Це цікаво дивитися. Кіно завжди привертає увагу і викликає інтерес. Згадаймо Нову Зеландію, що стала привабливою для туристів після виходу фільму «Володар перстнів».
В цьому проекті я приміряв роль актора і взяв участь в зйомках. Ну і звісно, як політик допомагаю. Фракція “Свободи” завжди боролася за збереження історичних пам’ток міста
А що, власне, за фільм презентували?
В цей день згадувана арка перетворилася в справжній кінотеатр.
Перша серія циклу фільмів була присвячена будинку Бахмутського та отримала назву “Полтавський Казанова”. Фільм є в відкритому доступі, кожен може його подивитися.
https://youtu.be/7fJHH-HHRbQ
Загалом вийшов цікавий та душевний проект. А головне корисний. Залишається лише побажати успіху його творцям.
Post a comment