Найбільш таємничий музей Львова

Якщо ви давно мріяли подивитись на екзотичних тварин, але на сафарі за кордоном бракує часу та грошей, то маємо для вас лайфхак. У одному з найстаріших університетських музеїв країни є велика колекція тварин з усього світу. Зокрема, у музеї «живуть» пінгвіни, жирафи, вовки, моржі, страуси, грифи, семиметровий пітон та навіть слон з тигром.Це лише невеличкий перелік тих експонатів, які можна побачити у зоологічному музеї ЛНУ ім. Івана Франка. ZAXID.NET відвідав львівський музей та розповідає про найцікавіші його експонати. Цим текстом ZAXID.NET продовжує проект «Пішли в музей!», у рамках якого щовихідних публікуватиме тексти про музейні скарби, які лежать у нас перед носом, але ми їх часто не помічаємо.


Про цей музей знає, мабуть, небагато львів’ян. Він розташований на третьому поверсі біологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка, що на вул. Грушевського, 4. Однак, у музеї раді бачити не лише студентів та науковців, а й пересічних львів’ян та туристів. Знайти музей, насправді, не складно, а якщо й заблукати поміж аудиторіями, то студенти завжди підкажуть, як дійти до правильного кабінету на третьому поверсі.

Будівля біологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка, де розташований музей

Експозиція складається кількох залів та довгого коридору, вздовж якого розташовані вітрини з молюсками, коралами, метеликами, павуками та зміями.

«Тут є конуси – дуже отруйні молюски. Вони викидають свого роду гарпун, на кінці якого є отрута. Коли на тіло людини потрапляє ця отрута, то вона гине за 45 секунд. Тому ці молюски ще називають сигаретами. Людина скурює сигарету за 45 секунд», – розповідає зберігачка фондів музею Христина Романова, додаючи, що такі молюски живуть на півдні Африки.

Серед колекції молюсків можна побачити конуси. Якщо на тіло людини потрапляє їхня отрута, то вона гине за 45 секунд

Христина Романова розповідає, що найбільше молюсків у музеї є з Африки, Льодовитого океану та Чорного моря. Через кілька метрів у вітринах експонують павуків-птахоїдів з тропіків, тарантулів, скорпіонів, отруйні багатоніжки та показують розріз мурашника.

Увагу привертає гігантський двометровий краб (краб-павук) з Японського моря. Вага такого краба становить 19 кг. Зберігачка фондів розповідає, що своїми довгими клешнями цей краб міг би охопити навіть слона.

Двометровий краб-павук з Японського моря

Відвідувачі можуть побачити ската з Індійського океану, електричних вугрів, летючу рибу, піраньї з південної Америки та Африки та навіть морського чорта.

Білим кольором у морського чорта позначений «ліхтарик», який приманює жертву

«Ця риба живе у Чорному морі. У морського чорта світиться один свого роду «ліхтарик» над ротом, який приманює здобич. Дрібні рибки пливуть на світло і потрапляють прямо йому до рота», – розповідає Христина Романова.

У окремих вітринах зберігають семиметрового пітона та американського крокодила.

Тигровий пітон

Кімната з скелетами, двоголове теля і курка з чотирма лапами

Гордістю музею можна сміливо назвати скелет морської корови, або, як її ще називають, стеллерова корова.

«Таких експонатів є трішки більше 20 на цілий світ. Морська корова важила п’ять тонн і була завдовжки 10 метрів. Вона є родичкою ламантинів і харчувалась морською капустою. Коли люди селились на Камчатці та острові Берінг, то почали хворіти на хворобу цингу – це коли випадають зуби. Але вони почали масово виліковувались після того, як їли м’ясо цієї корови. Через 20 років після цього вбили усіх морських корів. Зараз вони не існують», – каже Христина Романова.

На передньому плані зображено скелет морської корови

У цьому залі можна побачити скелет верблюда, зебри, кенгуру, коня, черепи кита, гіпопотама, носорога… Усім цим експонатам понад 100 років, більшість з цих тварин занесені до міжнародних червоних книг.

Однак, тут є і незвичні експонати. Наприклад, теля з двома головами, птахи-альбіноси, курка з чотирма лапами чи півень, у якого зовсім немає пір’я. Ці експонати зберігають у окремій вітрині, присвяченій природним аномаліям.

Теля з двома головами

«На верхній полиці розташовані лише повні, або часткові альбіноси. От, наприклад, білі кроти, качка мандаринка, яка зазвичай дуже кольорова, є повністю білою», – розповідає директор музею Ігор Шидловський.

У вітрині з аномаліями тварин можна побачити курча з чотирма лапами та птахів-альбіносів

Страуси, жирафи, слон і пінгвіни

Пройшовши всього два зали зоологічного музею, розбігаються очі від різноманіття експонатів. Тут можна знайти тварин з будь-якої країни світу, а дивлячись на них, важко повірити, що їм сотні років.

Коли ми заходимо у зал із птахами, то Ігор Шидловський розповідає, що тут зберігається тисяча різних видів птахів. «Зараз у світі є 11,5 тис. видів птахів. Тобто тут зберігається 1/11 світового різноманіття», – додає директор.

У залі музею експонують тисячу різних видів птахів

У центрі зали розташована велика вітрина, за склом якої живуть пінгвіни. Знаний український зоолог та полярник Ігор Дикий, який уже тричі побував в Антарктиді на станції «Академік Вернадський», зараз поповнює колекцію пінгвінів зоологічного музею ЛНУ ім. Івана Франка, привозячи їх з експедицій.

«Як до нас приходять на екскурсії, ми питаємо у відвідувачів, де живуть пінгвіни? Усі говорять про Антарктиду. Це ми добре знаємо, але не лише там. Тому ми показуємо Антарктиду, Австралію, Південну та Північну Америку, Азію… У Антарктиді їх живе всього чотири види, а їхніх видів є аж 16», – розповідає Ігор Шидловський.

У музеї експонують пінгвінів, яких полярник Ігор Дикий привіз станції «Академік Вернадський»

Неймовірно красиві райські птахи з Нової Гвінеї, практично двометрові африканські страуси, альбатроси, пелікани, павичі, фазани, хижі грифи, тупики, сови – це лише маленька частина тих птахів, які неодмінно привернуть вашу увагу у цьому музеї.

Менш чисельним за експонатами, але аж ніяк не менш цікавим є зал ссавців. Найекзотичнішими для пересічних людей є жирафи, кенгуру, слон, тигр, моржі, вовки, мавпи…

Слоненя та жирафи часто привертають увагу відвідувачів

«У цьому залі представлена велика кількість копитних ссавців. Тут є, наприклад, водяний олень – один з найменших у світі. Він живе у Африці та Південно-Східній Азії. Тут також є житель Гренландії вівцебик, ну і наш найбільший експонат серед копитних – зубр. Йому приблизно 180 років», – каже директор музею.

Показуючи на моржів, Ігор Шидловський розповідає, що свого часу їх вполював професор Бенедикт Дибовський на Камчатці.

Жирафи, що живуть у спекотному кліматі Африки, також «оселились» і у львівському музеї. Серед експонатів важко не помітити двометрову маленьку жирафу. Зріст дорослої жирафи сягає понад 4 метри. Поруч зокрема можна побачити голову дорослої тварини.

У залі ссавців експонують велику колекцію мавп

Поруч експонують африканського слона, камчатського ведмедя, найменшого у світі малайського ведмедя, різні види вовків, лисиці, песці, росомахи, борсуки, скунси, видри, мавпи (орангутанг, шимпанзе, капуцин, зелена та нічна мавпи), рись та тигр…

Щоб уважно розглянути кожен експонат, у музеї, мабуть, потрібно провести не менше кількох годин. Адже кожен з них, окрім того, що привертає увагу відвідувачів зовнішнім виглядом, має також свою історію.

***

Графік роботи: музей, що розташований на вул. Грушевського, 4 (третій поверх), працює щодня, окрім суботи та неділі, з 10:00 до 16:00. У середу екскурсії не проводять.

Вартість: вхід та екскурсія є безкоштовними. Однак, на екскурсію варто записуватись за кілька днів до її проведення за телефоном 239-45-48.

Фото Євгена Кравса для ZAXID.NET

https://zaxid.net/statti_tag50974/

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *