Як Гоголь став письменником

Микола Гоголь –  один із найзагадковіших письменників світу.  Свої “Вечора на хуторі поблизу Диканьки” він написав у 22 роки. У Петербурзі тоді було дуже модним читати Гоголя, кожен шукав його товариства, прагнув зустрітися з ним.


 

Поїхати до Петербурга Гоголь вирішив, коли закінчив Ніжинську гімназію вищих наук. Вирушив до міста із чітким планом – дослужитися до високого чину і стати відомим. Приклад для наслідування у нього вже був – Дмитро Трощинський. Далекий родич письменника, який був міністром юстиції Російської імперії.

 

Отже, вісімнадцятирічний Гоголь їде підкорювати Петербург. Проте місто зустрічає його сірістю та зависокими цінами.

Результат пошуку зображень за запитом "Петербург 1827 год"

 

Саме тоді починається не життя, а існування. Працювати Гоголь не йде, живе за рахунок тих грошей, які присилає йому мати з Василівки (нині Гоголеве, Полтавська область).

«Беруть лише бездарних, а я, навіть з протекцією, нічого не можу вдіяти», – писав він. Але знайомі письменника говорили, що в той момент робота його мало цікавила. Він прагнув познайомитися з Пушкіним. Тому, дізнавшись його адресу, пізнього вечора вирушає в гості. Двері відчинив слуга, який повідомив, що Пушкін уже спить.

 

«Мабуть всю ніч вірші писав», – поцікавився Гоголь.

«Та яке там, шампанське пив та в карти як завжди грав», – відповів слуга.

Тоді до Гоголя вперше прийшло певне розчарування. Але  він завжди досягав свого.

План Гоголя для знайомства з Пушкіним виглядав би приблизно так:

 

  1. Видати поему «Ганц Кюхельгартен» під псевдонімом В.Алов

Результат пошуку зображень за запитом "Ганц Кюхельгартен"

Гоголь думав, що твір принесе йому популярність і багатство. Після того, як опус надрукували Гоголь почав ходити по книжкових крамницях і дивитися чи його купують. Одного разу, купив сам і звернувся до продавця:

«А цікаву річ написав цей В. Алов».

«Може річ і цікава, але крім вас її ніхто не купує», – відповів продавець.

А пізніше виходить стаття у якій нещадно критикують твір Гоголя. Її автор пише, що рекомендує пану В. Алову взагалі більше ніколи і нічого не писати.

Злий і пригнічений Гоголь після цього скуповує весь тираж і відправляє його в камін. До нашого часу дійшли лише 28 примірників «Ганца Кюхельгартена».

 

  1. Познайомитися з Петром Плетньовим

 

Гоголь знав, що літературний критик Петро Плетньов тісно товаришує з Пушкіним і займається просвітницькою діяльністю.

Результат пошуку зображень за запитом "Петро Плетньов"

Саме тому, Микола Васильович пише матеріал «Думки про викладання географії» і вирушає з ним до «Літературної газети», де на той час працював Плетньов. Словом, вже тоді Гоголь знав на який важіль тиснути. Плетньов не може проігнорувати того, що стосується освіти і дає добро на друк. Гоголь справив на нього неабияке враження. Тому після спілкування з ним, критик пише Пушкіну: «Потрібно тебе познайомити з молодим письменником, який обіцяє щось хороше…Він любить науки. Тільки для них самих він готовий відмовити собі в усьому. Це мене розчулює і захоплює».

 

  1. Знайомство з О. Пушкіним

На Пушкіна Гоголь не справив жодного враження. Але Микола Васильович попри все хотів з ним затоваришувати. Тому, дізнавшись, що Пушкін мешкає у Царському селі, пише своїй мамі листа: «Мамо, влітку в Петербурзі спекотно, тому я, мабуть, буду в Царському селі.  Пиши мені за адресою: «Царське село. Олександру Пушкіну, для Гоголя».

Результат пошуку зображень за запитом "Пушкін Гоголь"

Здивуванню Пушкіна не було меж, коли на його ім’я прийшов лист для малознайомого Гоголя. Але нічого не вдієш. Пушкін був людиною честі, тому викликав до себе Гоголя. Насварив його за те, що лист прийшов не за призначенням. Але Гоголь вибачився і пояснив це просто: «Мама старенька, мабуть, щось не так зрозуміла». Та й поїхав собі до Петербургу аби написати мамі відповідь. «Мамо, листа вашого отримав. Надалі пишіть мені за адресою:  «Царське село. Олександру Пушкіну, для Гоголя». Коли Пушкіну прийшов другий лист, він по-справжньому зацікавився Гоголем. Зрозумів, що такі вперті завжди досягають свого. А ще його, як і інших знайомих Гоголя з літературного світу, зацікавили листи матері. Мова, якою вона писала і події, які вона описувала.

І саме тоді Гоголь зрозумів, що з цих листів може щось вийти.

Так з’явилися «Вечори на хуторі поблизу Диканьки», які зробили Гоголя відомим.

Нагадуємо, що лекція Катерини Ткаченко у Полтаві відбудеться 20 листопада о 18. 30 у офісі ГО «Нова Полтава».

https://www.facebook.com/events/551002732134081/

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *