Схід читає. Фонд Жадана запустив проект на підтримку українських бібліотек, письменники вирушили на Донбас

Сергій Жадан, Андрій Курков, Іван Андрусяк, Євген Положій та Тетяна Стус вирушили в бібліотеки Донбасу в рамках проекту Схід читає.


З літературного вечора, 16 січня, в харківській бібліотеці імені Короленка стартував проект Схід читає. Всього в програмі проекту – зустрічі в бібліотеках 15 міст Донецької та Луганської областей, пише НВ.

«У бібліотеки потрібно повертати життя, вони не повинні бути просто місцем зберігання книг, – каже Сергій Жадан. – Багато бібліотек, з якими ми дружимо, давно перетворилися на центри культурного життя. Наприклад, бібліотеки в Костянтинівці, Дружківці, Авдіївці, моєму рідному Старобільську – туди повертаються люди, і ми хочемо підтримати це».

Сергій Жадан
Сергій Жадан / Фото: Ігор Лептуга

Проект Схід читає виник з дружби, яка зав’язалася між Сергієм Жаданом і бібліотеками під час поїздок Донецькою та Луганською областями. З постійного спілкування з бібліотекарями стало зрозуміло, що потрібно привернути увагу читачів до книг та бібліотек як центрів суспільного і культурного життя. Сергій Жадан запросив до проекту відомих українських письменників – авторів дитячих і дорослих книг.

Літературний вечір в бібліотеці ім. Короленка
Літературний вечір в бібліотеці ім. Короленка / Фото: Ігор Лептуга

Яскравий приклад бібліотеки як центру місцевого культурного життя – Луганська обласна універсальна наукова бібліотека. «Зараз вона розташована в Старобільську, там зробили ремонт, встановили комп’ютери, – розповідає директорка Фонду Сергія Жадана Ірина Куніцина. – Виглядає бібліотека як звичний для нас, харків’ян, сучасний хаб або креативний простір. Це живе місце, де проходять зустрічі та заходи, де проводить час місцева молодь – вони в бібліотеці читають, спілкуються, працюють».

Андрій Курков
Андрій Курков / Фото: Ігор Лептуга

Повернутися до життя особливо важливо для бібліотек Донбасу, які останніми роками змушені були не просто боротися за нових читачів, а й за саме існування: «Я знаю кілька бібліотек, які потрапили під обстріл, – розповідає Сергій Жадан. – Наприклад, бібліотека в Станиці Луганській – там навіть є книги, в яких залишилися осколки і кулі. Наш фонд підтримує цю бібліотеку, ми привозили туди нову літературу, виписували газети, організовували зустрічі з письменниками. Бібліотека стала для Станиці справжнім центром життя, куди постійно приходять люди».

Іван Андруся
Іван Андруся / Фото: Ігор Лептуга

Ще один привід відвідати бібліотеку – нові видання: Український інститут книги щойно завершив програму закупівлі нових книг для публічних бібліотек на суму 114 567 400 гривень. 714 найменувань, 986 449 примірників відправляться в бібліотеки по всій країні. Це сучасні видання українських авторів, в тому числі – дитячих письменників, а також українські переклади іноземних книг.

/ Фото: Ігор Лептуга

«Наступний наш крок – читачі повинні дізнатися про ці книги і прийти в бібліотеку, – пояснює директорка Українського інституту книги Олександра Коваль. – Саме тому ми вирішили приєднатися до проекту Схід читає фонду Сергія Жадана. Це саме те, що зараз потрібно і читачам, і бібліотекарям. Зустрічі з письменниками в бібліотеках подарують позитивні емоції, а читання об’єднає країну».

Євген Положій
Євген Положій / Фото: Ігор Лептуга

Книги всіх учасників вечора також увійшли до програми поповнення фондів: це Антена Сергія Жадана, кілька романів Андрія Куркова (серед них Щоденник Майдану та Війни, Пікнік на льоду, Остання любов президента та інші), Іловайськ Євгена Положія, Зайчикова книжечка і Третій сніг Івана Андрусяка . На додаток до вже закуплених виданнь, Український інститут книги дарує бібліотекам-учасникам проекту ще більше 2 000 примірників нових книжок.

За два дні письменники відвідають бібліотеки Сватового, Станиці Луганська, Щастя і Старобільська, а в лютому і березні до проекту приєднаються інші українські письменники. Вони приїдуть до Слов’янська, Краматорська, Дружківки, Констянтинівки, Бахмута, Авдіївки, Миронівського, Сєвєродонецька, Лисичанська, Золотого, Попасної і Гірського.

Літературний вечір в бібліотеці ім. Короленка
Літературний вечір в бібліотеці ім. Короленка / Фото: Ігор Лептуга

Графік проекту:
17 січня – Сватове (Сватівська центральна районна бібліотека ім. Полякова, Сватівська гімназія), Старобільськ (Луганська обласна бібліотека ім. Горького).
18 січня – Станиця Луганська (КЗ Станично-Луганська РЦБС, Кондрашевська школа), Щастя (Комунальний заклад Міська універсальна публічна бібліотека м Щастя, Палац культури).
21 лютого – Слов’янськ (Центральна бібліотека міста ім. Петренкоа), Краматорськ (Центральна публічна бібліотека, Дитяча бібліотека ім. Пушкіна).
22 лютого – Дружківка (Дружківська міська центральна бібліотека ім. Лесі Українки, Центральна дитяча бібліотека ім. Купріна ( Купрінка), Костянтинівка (Костянтинівська центральна міська бібліотека, Костянтинівська школа №8).
23 лютого – Бахмут (Бахмутская міська бібліотека для дітей, Центральна міська бібліотека Бахмутськой міської ЦБС), Авдіївка, Миронівський.
14 березня – Сєверодонецьк (Сєвєродонецька міська публічна бібліотека), Лисичанськ (КЗ Лисичанська ЦБС, Лисичанська бібліотека для дітей).
15 березня – Золоте, Гірське, Попасна.

Проект Схід читає Благодійного фонду Сергія Жадана реалізується в партнерстві з Українським інститутом книги за підтримки Міжнародного фонду Відродження .

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *