Нобелівську премію з літератури отримала письменниця українського походження

Ольга Токарчук — польська письменниця українського походження отримала Нобелівську премію з літератури за 2018 рік. Минулого року Нобеля не вручали через секс-скандал, про який розкажемо в кінці матеріалу. 


Хто така Ольга Токарчук?

Ольга Токарчук (Olga Tokarczuk, 29 січня 1962, Сулехув, Польща) — польська письменниця, есеїстка, автор сценаріїв, поетеса, психологиня. Письменниця народилася в місті Сулехуві на заході Польщі в родині вихідців з України, пише УНІАН. 

Результат пошуку зображень за запитом "ольга токарчук"

Під час навчання опікувалася психічно хворими особами як волонтер. Після університету працювала психотерапевтом. Коли її перші твори набули популярності, звільнилася з роботи та присвятила себе літературній праці. Нагороджена численними преміями, зокрема премією Польського товариства книговидавців, премією фундації ім. Костельських, “Паспортом” журналу “Політика”, а також кількома номінаціями до літературної премії “Ніке”. Чотирикратна лауреатка “Читачів Ніке”, 2008 року вперше нагороджена цією премією рішенням журі. 2018 року Ольга Токарчук отримала міжнародну Букерівську премію за роман “Бігуни” (Flights).

 

Нобелівську премію з літератури за 2018 рік присуджується польській письменниці Ользі Токарчук “за уявну розповідь, яка з енциклопедичною пристрастю представляє перетин меж як форми життя”.

Нобелівську премію з літератури за 2019 присуджується австрійському письменнику Петеру Гандке “за впливовий твір, який з мовною винахідливістю досліджував периферію та специфіку людського досвіду”.

Співавтор сценарію до фільму Віма Вендерса “Небо над Берліном”. Популярність Гандке отримав у 60-70-роках з п’єсою “Образа публіки” і твором “Страх воротаря перед одинадцятиметровим”.

Результат пошуку зображень за запитом "петер гандке"

Чому у 2018 році не вручали Нобелівську премію з літератури?

Шведська академія вирішила не вручати премію у 2018 році через секс-скандал, що розгорнувся в освітньому закладі. На тлі кампанії #MeToo майже 20 жінок звинуватили відомого шведського фотографа і режисера французького походження Жан-Клода Арно у сексуальних домаганнях. За даними ЗМІ, деякі проєкти Арно фінансувалися з Нобелівського фонду. Для цього потрібна віза Шведської академії, одним з членів якої є дружина Арно – поетеса і драматургиня Катаріна Фростенсон.

Крім того, виявилося, що разом з чоловіком вона є співвласницею культурного центру, який отримував дотації від Академії, тобто фактично виплачувала гроші сама собі. Арно та Фростерсон закиди відкидали, проте через скандал кілька членів Академії подали у відставку.

Що відомо про Нобелівську премію з літератури?

Премію вручають з 1901 року. Її лауреатами стали загалом 114 осіб – в якісь роки премія не вручалася, в якісь її ділили між двома письменниками. Преміальний фонд – 9 мільйонів шведських крон (понад 900 тисяч доларів США). У 2017 році лауреатом став британський письменник японського походження Кадзуо Ісігуро.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *