Брем Стокер, граф Дракула: їх сліди в українській та світовій культурі

8 листопада 1847 року народився Брем Стокер — один з найвідоміших ірландських письменників, автор знаменитого роману Дракула. 


 

Він був особисто знайомий з творцем Шерлока Холмса — сером Артуром Конан Дойлем, а в його дружину Флоренс Белком по вуха закохався інший класик європейської літератури Оскар Вайлд.

Дуже цікаво виходить, але троє знайомих – Стокер, Конан Дойл та Вайлд створили трьох найвідоміших персонажів у історії літератури: графа Дракулу, детектива Шерлока Холмса та вічномолодого натурника Доріана Грея.

 

Граф Дракула був списаний з реального історичного діяча — князя Волощини Влада Цепеша.

 

Сам Цепеш мав репутацію жорстокого та кривавого правителя, тому містер Стокер зобразив його у своєму романі вампіром. Та в реальному житті, образ Дракули мав й іншу сторону медалі: Цепеш захищав Європу, все життя воюючи з Османською імперією, а також активно розвивав торгівлю на Східних теренах старого світу.

 

 

Його торгова політика дуже тісно пов’язана з нашим рідним містом Лева — у центральному Державному історичному архіві Львова зберігається грамота Влада Цепеша, дарована львівським купцям. Вона давала нашим середньовічним підприємцям пільги під час торгівлі у Трансільванії та Валахії.

 

А українська культура не тільки пов’язана з ім’ям графа Дракули, а й з ім’ям письменника. “Брем Стокер” — саме таку назву має панк-рок гурт з міста Рівне.

 

Сам же містер Брем Стокер був дуже активним культурним діячем. Як сьогодні є літературні агенти, які по-суті є продюсерами письменників, так і у Британії були продюсери, але не тільки письменників, а й театральних акторів. Містер Стокер працював менеджером та агентом актора Генрі Ірвінга – ключового персонажа театру “Ліцеум”.

 

Зрештою, саме культурне менеджерство й привело Стокера не тільки до кар’єри письменника, а й до його культового персонажа – Цепеша-Дракули. Стокер, бувши агентом Ірвінга, вів театральний блог у газеті Dublin Evening Mail, власником якої був Джозеф Шерідан Ле Фаню. Цей дядько дуже любив готику й писав готичні оповідання. Стокера теж захопила готика, він почав досліджувати жахи у світовій культурі та історії, наткнувся на Влада Цепеша, ну й – написав Дракулу.

 

Він почав роботу над романом 1890 року. Тоді Стокеру наснилося, як Дракула, король вампірів, підіймається з труни.

 

7 років він писав книгу й 1897-го вона нарешті вийшла у світ.

 

Цікаво що, справжньої слави Стокер зажив уже після смерті 1912 року, бо вже у 1920-х роках Дракула перестав бути суто літературним персонажем. За книгою відбувалися постановки на нью-йоркських і лондонських сценах.

 

1922 року за мотивами “Дракули” вийшов німецький фільм “Носферату. Симфонія жаху”.

 

Щобільше – популярними персонажами стали й інші герої книги Брема Стокера. Зокрема, доктор Ван Хелсінг. 2004 року у прокат вийшов американський бойовик, знятий Стівеном Соммерсом, який мав назву “Ван Гелсинґ”.

 

Отакі от цікаві пироги, друзі. А почитати одвічну класику українською мовою – не те, що можливо, а це навіть треба! Є чудовий переклад “Дракули” у виконанні Елли Євтушенко.


Друзі! “Артефакт” – це незалежний журнал про культуру. Нас ніхто не фінансує. Тому підтримайте авторів. Тут посилання на платіж через монобанк. Дякуємо!

А це карта приватбанку:

4149 4991 1010 5317

А ще у нас є свій магазин крутих футболок на історичну та культурну тематику. Ви можете придбати футболку, светр чи горнятко й цим підтримати наш журнал!

 

 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *