Українська мова – це основа

Філософія чітко відмірює свою історію. Давні греки – Піфагор, Діоген, Сократ, Платон її почали, а німець Мартін Гайдеггер – закінчив. Звісно, це певного роду метафора, образ, жарт. Однак ми всі знаємо, що у кожному жарті є тільки доля жарту.


Гайдеггер був одним з небагатьох вчених, хто досліджував філософію мови. І саме він закриваючи світову філософію промовив тезу:

“Мова – це дім буття”.

Ці слова означають таке: все, що стається і відбувається, робиться це виключно через мову.

 

Сперечатися з Гайдеггером немає сенсу. Тож варто прийняти тезу “Мова – це дім буття” як своєрідну аксіому. Але одразу після цього постає нове питання: “чи важливо, яка саме це мова?”.

 

Сьогодні світом править англійська. Однак, чимало африканських та азійських країн також воліють тягнутися до мови Великої Британії та США. Навіть офіційно-ворожий західній цивілізації Китай має запит на англійську.

 

Проте, так було не завжди. Довге ХІХ століття, що тривало від Великої Французької революції до Першої світової війни, мало іншу домінуючу мову – німецьку. Вся висока наука – філософія, історія, літературознавство, математика, фізика творилися мовою Прусії та Австрії – двох гегемонів континенту.

 

На роль такого гегемона претендувала росія зі своєю мовою, проте, про це не могло й бути мови, бо ще донедавна більшість московської та петербурзької аристократії говорила французькою та німецькою. Не забуваймо, що петро І та катерина II були німцями й мали цю мову за рідну.

 

Історична динаміка чітко показує: мови-гегемони змінюються. Колись всюдисуща латина канула в невідомість через тріумф місцевих, національних мов. У конкурентній боротьбі націй спочатку гору брали французи, за тим – німці, а сьогодні – англійці та американці. Тепер же хтось мусить потіснити останні з мовно-культурного олімпу.

 

Але. Сьогодні інший час. Світом керують технологій. А отже головною мовою буде мова технологій. Вірніше мова тих націй, які запропонують світові найбільш потрібні та прогресивні технології, ну і звісно – картинку життя, як ще недавно зробили американці давши нам американську мрію.

 

Що може запропонувати світові Україна та українська мова?

 

Для початку саме українська мова може виграти війну. Дивіться: росія завжди діяла шляхом підступу і пошуку зрадників. Козак Іван Ніс відкрив таємний хід у Батурин й московські війська вирізали жителів Гетьманської столиці.

 

Рашисти захопили Херсон через зрадників у лавах СБУ.

 

Чимало українців довгий час вважали, що це все путін, росіяни – нормальні, вони проти війни й тому можна дивитися російськомовний контент.

 

Однак, російська мова – це троянський кінь.

 

Дудь, Биков, Невзоров, Бед Комідіан, Максим Кац та інші лідери російськомовного простору – є м’якою силою в окупації України. Дивлячись їх, ми продовжуємо тримати російську мову в українському просторі.

 

І це дуже погано…

 

Бо частина українців звикла до російської мови. Якщо російська і надалі буде в нашому просторі, то для українська матиме менше шансів.

 

Агресія росії відбувалася саме через мову. Саме російською мовою велася пропаганда, сіялися сумніви в серцях українців, транслювалася брехня та постправда кремлівського режиму.

 

Російська пропаганда відкрито говорила: “русскій мір там – де російська мова, а якщо є територія, де є русскій мір, то ми будемо його захищати”.

 

Зрештою, і диверсантів виявляти куди простіше, бо росіяни не знають української.

 

Оці всі меми про паляницю, залізницю – правдиві, бо росіяни банально не промовлять цих слів, а українці – промовлять.

 

Кожна мова – це окремий світ зі своїм буттям. Досконале, глибоке знання мови може відкривати нам глибші контексти та ідеї, на яких будується освіта й наука, а з них – виростають технології та прогрес.

 

Уявіть, як би саме українці зробили новий тип смартфона, який би перевершив айфон. Якби ми виробляли його в Україні, продавали всьому світу, мали популярність. То й популярність української мови збільшилася б в рази.

 

Мова домінує та має значення, коли нею роблять успішні та важливі проєкти.

 

Українська мова – це основа. Вона є нашою зброєю у боротьбі з російською агресією. Більше україномовного контенту, більше успішних проєктів українською мовою зроблять нас цікавими для світу і світ продовжить вивчати українську. До речі, кафедри української мови вже є у Франції, США, Хорватії.

 

Тому переходьте на українську або поглиблюйте її, створюйте українською проєкти, які будуть змінювати світ.

 

Саме тоді ми переможемо!

 

 

Друзі! “Артефакт” – це незалежний журнал про культуру, суспільство та політику. Нас ніхто не фінансує. Тому підтримайте авторів. Тут посилання на платіж через монобанк. Дякуємо!

А це карта приватбанку:

4149 4991 1010 5317

А ще у нас є свій магазин крутих футболок на історичну та культурну тематику. Ви можете придбати футболку, светр чи горнятко й цим підтримати наш журнал!

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *