Від людини розумної, до людини ігрової. Bring Me The Horizon та інтелектуальні мотиви у їх новому кліпі

Недавно британський метал-гурт Bring Me The Horizon випустив кліп на пісню Ludens. Металісти продовжують грати електрону поп-музику, змішуючи це з рок-аранжуванням. У новій роботі вистачає драйву, це чудове поєднання поп-звучання та постхардкору. Є прогнози, що такою буде музика майбутнього. А сам кліп має глибокий культурологічний контекст. Про це — далі. 


Кліп починається словами «From sapiens to ludens». Суть цієї фрази означає, що ми пройшли еволюцію від людини розумної, до людини, яка грається. Про що мова?

«Homo Ludens» або «Людина, що грається» — класична книга нідерландського історика культури Йогана Гейзинги, написана 1938 року і вийшла друком нідерландською мовою 1939 року. Повна назва книги — «Homo Ludens. Досвід визначення ігрового елемента культури».

Перші ознаки наукового зацікавлення концепцією «гри» у творчості Йогана Гейзинги, за словами самого науковця, відносяться до 1903 року[1]. Цій проблемі він присвятив свою ректорську промову «Лінія кордону між грою та серйозним в культурі» в Лейденському університеті у 1933 році.

Надалі Гейзинга читав серію лекцій в Цюриху, Відні та Лондоні під назвою «Ігрові елементи культури» (англ. The Play Element of Culture). Саме в результаті допрацювання цих виступів він написав книгу, яка відома під назвою «Homo Ludens. Досвід визначення ігрового елемента культури».

Книга була перекладена також українською — 1994 року у видавництві «Основи».

« Вік, щасливіший за наш, набрався якось сміливості й назвав наш вид Homo Sapiens. Коли ж із часом ми дійшли до усвідомлення, що, зрештою, не такі ми вже й розумні, як навіював нам вісімнадцятий вік у своєму схилянні перед розумом та в наївній життєрадісності, тоді новочасна мода вибрала на означення нашого виду слово Homo Faber — людина-творець. Але термін faber, хоч і не такий сумнівний, як sapiens, видається не менш характеристичним для означення людської істоти, адже й чимало тварин також творці. Проте є ще й третя функція, притаманна як людям, так і тваринам, і не менш важлива за розумування й творення. Це — гра. Мені видається, що після Homo Faber — і чи не на одному щаблі з Homo Sapiens — заслуговує на своє місце в нашій номенклатурі й Homo Ludens — людина, що грається.

Ну то дивіться вже кліп, а про ігровий характер культури ми ще напишемо.

Журнал “Артефакт” існує завдяки вашій підтримці! Ми хочемо робити більше якісних матеріалів, покращувати сайт, винагороджувати наших дописувачів, дизайнерів та всіх, хто допомагає розвиватися виданню.

Підтримайте нас благодійним внеском.

Приват: 4149 4991 1010 5317 (Роман Грицун)

Більше цікавих матеріалів – у Facebook журналу “Артефакт”;

Цікаві факти та актуальні новини – у нашому телеграм-каналі;

Слідкуйте за нами в Instagram;

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *