«Smells Like Teen Spirit». Як «Nirvana» випустила пісню, що зробила її відомою

10 вересня 1991 року американська група «Nirvana» випустила сингл «Smells Like Teen Spirit», який зробив вокаліста Курта Кобейна всесвітньо знаменитим, а саму групу – лідером альтернативного року. З кінця 1990-х пісня «Smells Like Teen Spirit» незмінно входить до першої десятки різноманітних авторитетних рейтингів як одна з кращих рок-пісень всіх часів.

Група, яка згодом стала відома як «Nirvana», була створена у Абердіні, штат Вашингтон, у 1987 році 20-літнім співаком та гітаристом Куртом Кобейном і 22-літнім бас-гітаристом Крістом Новоселічем. Почавши з кавер-версій пісень популярної у 1970-х групи «Creedence Clearwater Revival», Кобейн і Новоселіч тривалий час не могли підібрати ударника та назву їхньому тріо, у листопаді 1988 року записали свій перший сингл «Love Buzz», а через рік – перший диск «Bleach». Випущений незалежною фімою звукозапису «Sub Pop» у Сіетлі, альбом отримав схвальні відгуки критиків і був проданий тиражем у 40 000 екземплярів, що для нікому невідомого гурту було несподіванним успіхом.

Визначившись із барабанщиком Дейвом Гролом та назвою, «Nirvana» у квітні 1990 року почала роботу над новим альбомом під робочою назвою «Sheep». На цей час вже були готові всі пісні, але після запису восьми з них Кобейн вирішив змінити лейбл і у травні група уклала договір із щойно створеноою компанією «DGC Records», що спеціалізувалась на альтернативному році.

Написана Куртом Кобейном пісня «Smells Like Teen Spirit» була спочатку висміяна Новоселічем, який за наполяганням Кобейна разом з Гролом змінив її ритм і мелодику, завдяки чому вона стала єдиною композицією «Nirvana», у якої три автора.

«Smells Like Teen Spirit» вперше була виконана 17 квітня 1991 року на концерті в готелі ОК в Сіетлі, штат Вашингтон, після чого багато разів змінювалась, редагувалась і в остаточному варіанті була записана у травні у місті Ван Найс, Каліфорнія, де був записаний і весь альбом «Nevermind», продюсером якого виступив ударник групи «Garbage» Бутч Віг.

Обкладинка альбому «Nevermind»

27 серпня «Smells Like Teen Spirit» вперше прозвучала на місцевій FM-станції, а 10 вересня 1991 року вийшла на стороні «А» однойменного синглу, який за задумом «DGC Records» мав виконати лише презентаційну роль нової рок-групи, а основна ставка була зроблена на наступний сингл «Come As You Are».

Через незрозумілий текст і нерозбірливу вимову Кобейна радіостанції неохоче брали «Smells Like Teen Spirit» в ефір, але ситуація кардинальним чином змінилась коли у жовтні 1991 року кліп на пісню був показаний по каналу MTV, який супроводив його синхронною текстовою розшифровкою.

Обкладинка синглу «Smells Like Teen Spirit»

Сприйнятий як гімн апатичної молоді, кліп став надзвичайно популярним і до грудня демонструвався на MTV, отримавши у 1992 році дві нагороди MTV Video Music Awards, а сам сингл піднявся на шосте місце у рейтингу «Billboard Hot 100», в якому перебував до кінця 1992 року, забезпечивши загальний успіх по всьому світу альбому «Nevermind», який вийшов 24 вересня 1991 року.

Проданий у кількості 10 мільйонів копій, у січні 1992 року «Nevermind» вийшов на перше місце у чарті «US Billboard 200», потіснивши «Dangerous» Майкла Джексона, і посприяв успіху ще трьох синглів «Nirvana» – «Come as You Are», «Lithium» і «In Bloom», – завдяки чому альтернативний рок став мейнстрімом по всьому світу. же після смерті Курта Кобейна «Smells Like Teen Spirit» увійшла до різноманітних авторитетних світових рейтингів як одна з кращих рок-пісень всіх часів.

Володимир Лук’янюк 

Facebook Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: