Лисенко, Білозір і Скорик: музиканти, чиїми іменами названі вулиці Львова

Кажуть, що людина живе доти, доки її пам’ятають. Пропонуємо вам добірку вулиць Львова, назви яких вшановують видатних українських композиторів.

Вулиця Семена Гулака-Артемовського

Одна з найкоротших вуличок Львова названа на честь українського композитора і оперного співака Семена Гулака-Артемовського. Його широким діапазоном насолоджувалися у Петербурзькій опері, а він розмовляв українською мовою і говорив про своє козацьке походження.  До того ж, Гулак-Артемовський вів активне листування з Тарасом Шевченком під час заслання останнього. Оперний співак присвятив йому пісню «Стоїть явір над водою».

Семен Гулак-Артемовський
Джерело: Gazeta.ua

Сучасна вулиця Гулака-Артемовського знаходиться в межах Личаківського району. Вона сполучає вулиці Левицького та Кльоновича.

Вулиця Семена Гулака-Артемовського
Джерело: 032.ua

 

Вулиця Миколи Лисенка

Вулиця, названа іменем цього видатного композитора, знаходиться у Личаківському районі Львова. Свою сучасну назву вона отримала 1945 року. Миколу Лисенка називають «гетьманом, сонцем і батьком української музики». Він навчався у Лейпцизькій консерваторії, де опублікував зокрема низку романсів на слова Тараса Шевченка. Вершиною творчості композитора називають музичну драму «Тарас Бульба». Робота над нею тривала десятиліття.

Микола Лисенко
Джерело: Локальна Історія

Протяжність вулиці Лисенка майже один кілометр. Нумерація будинків бере початок від вулиці Винниченка. Тут в основному можна побачити житлові забудови австрійських часів.

Вулиця Миколи Лисенка
Джерело: Твоє Місто

 

Вулиця Ігоря Білозіра

Влітку 2022 року під час дерусифікації міськрада Львова підтримала перейменування вулиці Герцена на честь українського композитора Ігоря Білозіра. Музикант навчався у Львівському музично-педагогічному училищі та Львівській консерваторії. Ще за часів студентства Білозір очолив ансамбль «Ритми Карпат», склад якого згодом утворив ВІА «Ватру».

Життя композитора обірвалося у травні 2000 року  через те, що його побили у львівській кав’ярні за проукраїнську позицію. Тоді за столиком Білозіра співали його пісню «Перший сніг», що обурило двох російськомовних чоловіків.

Ігор Білозір
Джерело: Журнал Музика

Вулиця Білозіра, протяжністю 173 метри, сполучає вулицю Франка з проспектом Шевченка та вулицею Князя Романа. Більшість будинків   кам’яниці, що є пам’ятками архітектури місцевого значення.

Будівля на вулиці Ігоря Білозіра
Джерело: 032.ua

 

Вулиця Мирослава Скорика

У вересні 2022 року частину колишньої вулиці Чайковського перейменували на пошану видатного українського композитора Мирослава Скорика. Музикант навчався у Львівській консерваторії і створив ВІА «Веселі скрипки», для якого писав естрадні пісні. 1964 року Скорик створив музику до кінострічки Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». «Гуцульський триптих» лунав  у кожному куточку не лише України, а й світу.

Мирослав Скорик
Джерело: Журнал Музика

Вулиця починається від проспекту Шевченка і пролягає до вулиці Стефаника. Вулиця Скорика багата на історичні будівлі, зокрема Львівську філармонію.

Львівська філармонія вшановує пам’ять Мирослава Скорика, 2021 рік
Джерело: 032.ua

 

Вулиця Станіслава Людкевича

З 1981 року вулиця Військова носить назву на честь українського композитора Станіслава Людкевича.

Музичну освіту Людкевич здобував самотужки, зокрема відвідував Львівську консерваторію як вільний слухач. Музикознавець організував перший український симфонічний оркестр. У творчості Людкевича переважала героїко-патріотична тематика. 1928 року композитор написав «Стрілецьку рапсодію» на основі популярних стрілецьких пісень. Згодом її перейменували на «Галицьку рапсодію».

Станіслав Людкевич
Джерело: Спадщина предків

Затишна вуличка, протяжністю 122 метри, огороджена від основної дороги сходами. На ній знаходиться колишній будинок композитора, з 1995 року меморіальний музей-садиба Станіслава Людкевича.

Меморіальний музей-садиба Станіслава Людкевича
Джерело: Фотографії старого Львова

Часом ми не задумуємося над тим, чиїм ім’ям названа та чи інша вулиця. Сподіваємося, наш матеріал надихнув вас цікавитися цим частіше, адже кожна вуличка має свою історію, як і її назва.

Авторка матеріалу — Ірина Мостова

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *