українці колядують

Не «Добрий вечір тобі…» єдиною: як колядували українці у різні часи

Мабуть, не існує людини, в якої немає теплих спогадів з дитинства, пов’язаних з Різдвом. Смачна кутя на столі, найближчі за столом і подарунки одне одному… Ще один атрибут, який доповнює цей ряд —  колядки. Вони — більше, ніж просто різдвяні пісні: це традиції, у яких закладено генетичний код українців.

 

Колядки: з чого все почалося

Традиція колядування зародилася ще за часів язичництва. Тоді слов’яни пов’язували її з теперішнім днем сонцестояння. За їхньою легендою богиня Коляда щороку народжувала нове сонце на ім’я Божич. На нього полював змій Коротун. Наші пращури вірили, що сповіщаючи всіх про цю подію піснями, вони зможуть захистити божество-світило.

язичницька богиня Різдва Коляда

Фото: UKR.MD

Так з’явилась традиція ходити від хати до хати та благословляти господарів на щастя, достаток і врожай. До речі, те саме відбулось і з текстами дохристиянських та християнських колядок одні асимілювалися з іншими. Однак з часів Хрещення Русі в цих обрядових піснях з’явилися ще й біблійні образи.

 

Перша українська колядка

Однією з найдавніших християнських колядок вважається «Бог предвічний». У ній переспівується євангельський сюжет про народження Ісуса Христа у Вифлеємі. Іван Франко назвав цю колядку «правдивою перлиною поміж нашими піснями церковними».

 

Колядки за часів СРСР

Незважаючи на заборону святкування Різдва у СРСР, українцям вдавалось таємно зберігати свої традиції. Тоді у колядках часто згадували тогочасні історичні події, зокрема військові. Утім, колядки з воєнними мотивами співали не для всіх. Переважно слухачами були родини членів УПА.

Частина цих творів  перероблені тексти з дещо зміненим сюжетом, але з тією самою мелодією. 

Прикладом є колядка «Сумний святий вечір», яка нагадує добре відому «Нова радість стала». Вона настільки поширилась серед людей, що майже стала народною. Однак авторство тексту приписують членові Карпатського краю ОУН, поетові та публіцисту Михайлові Дяченку (псевдо «Марко Боєслав»).

Колядували навіть партизани, які святкували Різдво таємно. Співали вони їх переважно пошепки, тому тексти більшості колядок збереглися погано.

З’являлися в колядках і образи видатних постатей. Наприклад, Степана Бандери. Таке прослідковується у колядці «По всьому світу йде добра новина».

Пройшли десятиліття, однак війна з загарбницькою росією продовжується на теренах України з новою силою. Зараз соцмережами ширяться колядки про міста-герої: Бахмут, Маріуполь, Херсон. Імовірно, через декілька років вони також увійдуть у класичний український фольклор.

Більше про колядки з оспівуванням подвигів українських військових дізнавайтеся з нашого відео:

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Музика|Україна|Історія (@artefact.music)

Вітаємо вас зі святами і також віншуємо, як це робили майже століття тому:

«Бажаєм здоров’я,

Веселого свята!

І в спокої щасливому

Другого діждати.

Діждати свободи

при своїй родині,

Хвалу Богу заспівати

В вільній Україні!»

 

Авторка матеріалу — Ірина Мостова

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *