Як Фріда тамувала біль у мистецтві, Дієго та жінках

Вона як ніхто знала, що таке біль. Жінка, яка з дня на день проводила сніданки, ланчі та вечері з болем наодинці. Єдиним заняттям, яке допомагало їй на мить забувати про нестерпні муки, що пожирали залишки її тіла зсередини, було мистецтво. Фріда Кало – про мистецтво, біль та кохання.

Мексиканська художниця Фріда Кало стала однією з найвідоміших жінок у світі, яка здійснила справжню революцію у мистецтві. Жінка з неординарним баченням світу. Серед її картин важко знайти зворушливі пейзажі, натюрморти, вона малювала лиш себе та коханого чоловіка Дієго Ріверу, і пояснювала, що свої полотна наповнює лише тим, що добре знає. А добре вона знає лиш себе.

Життя сильно пошматувало художницю. І це не метафора. В дитинстві маленька Фріда перехворіла на поліомієліт, у наслідок чого її тіло було трішки понівечене, адже у неї деформувалася нога. Проте художниця вдало приховувала свою особливість яскравими довгими мексиканськими сукнями.

Згодом у юному віці дівчина потрапила у страшну аварію, в ході якої отримала 11 переломів ноги, побиті вщент ребра, проткнутий наскрізь таз разом з ураженою маткою, пошкоджений хребет та ще кілька переломів. Лікарі вагалися, чи зможе майбутня художниця взагалі рухатися, адже її тіло, у прямому сенсі, зібрали на операційному столі. Дівчина пережила більше ніж 30 операцій.

 

Обмотана гіпсом, ніби скульптура, Фріда нерухомо проживала дні. Єдине, чим вона могла обходитись, були руки, з яких художниця не виймала пензля ні на хвилину: ні вдень, ні вночі. Тільки це надихало її жити. Згодом з’ясувалось, що не тільки любов до мистецтва її врятувала, а й значно вищі почуття.

Одного ранку Фріда сиділа в інвалідному візку на ганку перед будинком і писала портрет своєї сестри. Той день дійсно був вагомим для Кало, адже вона відчула свої ноги і взяла над ними контроль.

Окрім Фріди, Мексика пишалася ще одним талановитим митцем – Дієго Ріверою. Художник зумів заявити про себе бездоганною технікою написання картин та нестримною любов’ю до жінок. Власне, красивих та оголених натурщиць часто можна було зустріти не лише на художніх полотнах Рівери, але й у його ліжку.

Фріда теж була знайома із творчістю Дієго Рівери і довіряла його професійному смаку. Тому одного дня вона віднесла свої картини до його майстерні, аби той їх оцінив. Дієго був вражений не лише талантом дівчини, але й її незрівнянною красою та залізним характером.

Фріда закохалась. І закохалась вона не тільки у творчість Дієго, але й у нього самого. Навіть різниця у більш ніж 20 років не стала перешкодою для кохання Кало та Рівери. Фріда вирізнялася з жіночого оточення не надто молодого художника. Більше того, вона мала унікальні сексуальні вподобання, адже, крім чоловіків, їй подобались жінки.

Здобувши успіх у кар’єрі художниці та віднайшовши кохання, Фріда все ж не могла застерегтися від трагедій. У той період її життя наслідки аварії далися взнаки. Адже художниця не могла мати дітей, і навіть коли їй вдавалося завагітніти, вона не могла виносити дитину, або ж, за рекомендаціями лікарів, вдавалася до абортів.

 

Фріда потопала у стражданнях, і їх вона завжди викладала на мольберті. Картини Кало важкі психологічно, у них зображений біль в усіх можливих і неможливих його проявах. Там є і зради чоловіка, і неможливість мати дітей, і шматок м’яса зі склеєними кістками, замість гарного жіночого тіла. Фріда почала топити свій біль в алкоголі, згодом у чоловіках та інколи жінках, змінила стиль, стала міцною як сталь. Після розлучення з Ріверою вона вибилась з колії. Проте вже через рік пара знову одружилася.

Дієго підтримував Фріду, кохав її більше, аніж самого себе, терпів разом із нею пекельний біль та страждання. Хвороба все більше поглинала її вже й без того невидиме тіло. Та навіть на грані життя і смерті їй вдалося влаштувати останню у своєму житті художню виставку, яка зазнала найбільшого фурору тих часів.

Фріда померла. І Дієго не довго вагався, аби знову возз’єднатися з нею. Проте вже не в цьому світі, який приніс стільки болю й страждань їм обом.

Ірина Пилипишина

Facebook Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *