Культурний центр “Замок Свірж” відкрили для екскурсій
Свірзький замок вперше за півстоліття відчинив двері задля екскурсій. Гостям показуватимуть не лише споруди, а й кажанів і равликів, повыдомляє у своєму відеосюжеті Захід.нет.
Свірзький замок за останніх півстоліття вперше відкрив двері для своїх відвідувачів. Так починається його нова історія. В перший день, у суботу, 20 жовтня, сюди прибули понад дві сотні гостей і дев’ять екскурсій для них. Людям дозволили гуляти досі закритими покоями і заглядати у щілини дверних замків.
В закутках споруди, що датована XV століттям, художник Володимир Костирко влаштував інсталяції. А історикиня для цього рік часу збирала досі невідомі цікавинки.
«Свірж аж до Другої світової війни мав центральну частину, яка називалася містом. І з усіма ознаками: з торговою площею, з маленькою Ратушею, яка до нас, на жаль, не дійшла.. Але це було містечко. З відповідним складом населення: це були німці, єврейська громада, українці, поляки. А ще раніше ‒ і волохи, які осіли», ‒ розповіла в час екскурсії історикиня Наталія Матлашенко.
Від початку осені фахівці досліджують і довколишню територію, аби нафантазувати, що там можна створити. До прикладу, з’ясували, що там є трьохсотлітні дуби. І дещо молодші каштани, модрина, липи, яким поза 100 років.
Науковці досліжували горище, оглядали підвали замку. І надибали понад 140 червонокнижних кажанів, що там мешкають. Їх теж згодом, після зимівлі, можуть показувати туристам.
«Зараз кажани переживають той період у пивницях, які є фактично аналогами природних печер, де вони і зимують в переважній більшості. Там є більш-менш стала температура, вона не опускається нижче нуля», ‒ пояснив доцент кафедри зоології Франкового університету Остап Решетило.
Біля озера, натомість, відвідувачі колись зможуть побачити особливих равликів. Їх привезли до замку ще у XVIII столітті з Франції.
«Спостерігати за ними ‒ це вже і є велика радість і атракція, якої, може, ніде більше в Україні немає. Бо вони займають квадратні метри території, вони живуть своїм життям, у них там «весілля», «святкування». Це дуже цікаво!», ‒ розповіла віце-президент Національної спілки архітекторів України Олена Олійник.
Цю територію хочуть перетворити на культурний центр. Там, до прикладу, будуть архітектурні і ландшафтні школи, бізнес-готель на 20 осіб. Працюватиме кафе, зведуть естрадну сцену. І постійно влаштовуватимуть виставки, задіюючи навіть несподівані експонати, як, до прикладу, трактор.
«Тут після війни була Школа трактористів. Сюди в двір замку заїжджали трактори, вони й пошкодили старі портали.. Тут працювали трактористи! Але це краще, ніж просто закинути замок, або ще гірше – знищити!..», ‒ пояснив куратор проекту Павло Гудімов.
Однак замок потребує реконструкції. В першу чергу заміни даху, а це більше мільйона гривень. Тож шукатимуть меценатів. А поки що на самі дослідження власнику замку ‒ Спілці архітекторів України ‒ Український культурний фонд дав грант ‒ півмільйона гривень. Результати дослідження стануть відомі наприкінці листопада. Тим часом від четверга і до неділі в замку діятимуть екскурсії, однак лише за записом. Реєстрація за телефоном 0967218868 (Культурний центр Замок Свірж).
Post a comment