Софія врятована. Як найдавніший храм України ледь не загинув від радянської влади, спецслужб і часу

В середині ХХ століття Софія Київська, найдавніший храм України, ледь не загинула від планів комуністичної влади, порядкування радянських спецслужб і часу. Одак щоразу собор вдавалося врятувати.


Ужовтні 1934 року в Києві відкрився наймасштабніший за всю його історію архітектурний конкурс: найкращі зодчі Країни Рад представили 26 проектів нового урядового кварталу. Слабких серед них практично не було, пише Олег Шама на сайті Новое Время. 

Конкурс оголосили після того, як в липні 1934 року місто стало офіційною столицею Української РСР (замість Харкова), і йому були необхідні нові адміністративні будівлі. Однак історичний центр, який формувався ще з давньоруських часів, не дозволяв розмістити органи влади республіки з таким розмахом, як у Харкові. Там для цього створили найбільшу в Європі площу, оточену сучасними висотками.

Київ в цьому сенсі міг запропонувати лише відкриті простори біля Софійського і Михайлівського соборів, зведених в ХI і XII століттях. Відтак стародавні храми опинилися під загрозою знищення.

НА СВОЄМУ МІСЦІ: Залишаючи Київ німцям в 1941 році, радянська влада планувала підірвати Софійський собор. Однак співробітники заповідника не показали підвали під храмом, де можна було закласти вибухівку. Травень 1946 року. Фото: архів Національного заповідника Софія Київська

 

За кадром

Одним з головних застрільників глобальних архітектурних перетворень в Києві несподівано став кінорежисер Олександр Довженко.

Ще в квітні 1930-го відбулася нарада партійних і профспілкових діячів Києва, на якому виступив і Довженко. Серед іншого обговорювали створення нового парку культури на місці Михайлівського.

“При вирішенні проблеми будівництва парку Михайлівський монастир попроситься піти, він віджив свій вік, — говорив режисер.— Абсолютно неприпустимо навіть думати, що ці стіни комусь потрібні. Я вважаю, коли ми знесемо Михайлівський монастир, то будівництво парку дасть потрібний ефект”.

Довженко наполягав, щоб новий простір для відпочинку простягався взагалі від Львівської площі до Маріїнського палацу. Тому всі зайві будівлі, як він висловився, потрібно було зняти.

У перервах між зйомками режисер склав план реконструкції декількох площ і вулиць Києва і почав облогу обкому партії. “Це якось дійшло до столиці. Коли уряд переїхав до Києва, мене, хоча я жив в цей час вже в Москві, ввели до урядової комісії з реконструкції міста”, — згадував він.

НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА: Команда Луки Калениченка (зліва) в центральному куполі собору зміцнює мозаїчного ангела, який на той момент був у аварійному стані. Праворуч — Євген Мамалот і хімік Ольга Плющ, 1954 рік. Фото: архів Національного заповідника Софія Київська

 

Нерівня Леніну

Ще не закінчився містобудівний конкурс, а вже стало очевидним: доля Михайлівського вирішена. Комісія на чолі з істориком архітектури Іполитом Моргілевський почала обмірювати храм, готуючи його до зносу. А оскільки змагання радянських зодчих проходило в закритому режимі, Києвом поповзли найтривожніші чутки: деяким проектам заважав навіть Софійський собор.

Новини про плани киян дійшли до Москви. Історик Ірина Преловська опублікувала документи про ті події. У квітні 1934 року Станіслав Косіор, лідер українських комуністів, отримав лист з грифом Лично. Секретно. Писав Фелікс Кон, завідувач музейним відділом наркомату освіти РРФСР (Росії): “Дорогий Станіславе. Проект спорудження будівлі ЦК в Києві захоплює місце, на якому стоїть собор колишнього Михайлівського монастиря. Руйнування цього пам’ятника викликає небажані чутки як у нас, так і за кордоном. Якщо вже ніяк не можна змінити план, необхідно зняти хоча б мозаїку і фрески і зробити наукову фіксацію будівлі. У нас, в Москві, хвилюється з приводу цього весь артистичний світ”.

Київська комісія таки підготувала акт про те, що Михайлівський собор не має історичної цінності. Його підписали багато експертів, в тому числі і Моргілевський, через це прожив залишок своїх днів на межі самогубства. Археологу Надії Лінкі він зізнавався — щодня випиває літр горілки. Не погодилися з колегами київський археолог Микола Макаренко і ленінградський мистецтвознавець Дмитро Айналов. Обидва через це опинилися в ГУЛАГу, а Макаренка 1938-го розстріляли.

А переможцем конкурсу на проект урядового кварталу стала робота Йосипа Лангбарда: дві залізобетонні будівлі повинні мали стати на місці Трьохсвятительської церкви та Михайлівського собору, а між ними мав би тягнутися до неба 70-метровий монумент пролетарського вождя Володимира Леніна. Від нього схилом, де зараз ходить фунікулер, до Дніпра вели пішохідні сходи.

Однак Довженко, якому на той час став симпатизувати сам Йосип Сталін, не вгавав. “Мене не задовольняє пам’ятник Леніну в 70 м, тому що Софійська дзвіниця (76 м) буде підкреслювати, що пам’ятник маленький, — промовляв режисер на київському з’їзді архітекторів в травні 1937 року.— Чи не дуже багато честі для церкви змагатися з Леніним? Я вважаю, дуже багато честі”.

Він запропонував побудувати кілька будинків на площі Героїв Перекопу (зараз – Софійська), які були б вище дзвіниці метрів на 30 кожен, і затьмарили б творіння Йосифа Шеделя і Павла Спарро, зодчих XVIII-XIX століть. “Тоді це місце буде гордим і прекрасним”, — доводив режисер.

Однак полум’яні промови Довженка прогриміли марно. З проекту Лангбарда до 1939 року побудували лише одне крило — нинішній будинок Міністерства закордонних справ. А Михайлівський, в решті решт, зносили дарма: основні урядові новобудови — Верховної ради за проектом Володимира Заболотного і Раднаркому за кресленнями Івана Фоміна — звели на Печерську. Так було ще й дешевше.

Знести та вивезти рештки будівель Михайлівського монастиря обійшлося скарбниці в 5,5 млн руб. А орієнтовні витрати на “утилізацію” Софійського собору з обійстям становили б усі 10 млн руб.

АРХІТЕКТУРНИЙ ВИРОК: Проект урядового майдану Йосипа Лангбарда на місці Михайлівського собору в Києві. Фото: архів Національного заповідника Софія Київська

 

Хитрощі хранителів

Зпереїздом до Києва вище керівництво республіки майже відразу ж відвідало Софійський заповідник.

Очолив його на початку 1934 року Іван Скуленко — перший директор — підготувався до візиту як годиться. Він переконав тутешню православну громаду не з’являвся більше на подвір’ї, розпорядився передати в Держбанк срібні врата монастиря роботи XVIII століття вагою в 114 кг і зняти позолоту з ікон і вівтаря. Золота отримали мізер, але жест лояльності Скуленка влада оцінила.

Панас Любченко, голова Раднаркому (уряду), під час огляду собору розпорядився негайно виділити 250 тис. руб. на укріплення і реставрацію фресок та мозаїки, які вже на очах відшаровувалися від стін.

Тоді ж до Києва приїхав російський реставратор Павло Юкін. Він відсидів три роки в таборі і не мав права жити в Москві чи Ленінграді. Це був оригінальний майстер. Він народився в селі Мстера Володимирській губернії, відомому своїми іконописцями. Досконало засвоїв досвід земляків, але освіти так і не отримав — погано орієнтувався в історії мистецтва і до кінця життя безграмотно писав. Хімію і мінералогію Юкін вивчав самотужки, що, однак, не завадило йому створити власні рецепти фарб і реактивів для очищення стародавніх зображень.

Реставратор пропрацював в Києві шість років майже без асистентів. За цей час йому вдалося відкрити 600 кв. м фресок Софійського собору – оригінали XI століття були під кількома шарами пізніх масляних розписів. “Всі реактиви і спосіб їх використання трималися в надзвичайно суворому секреті… Свого секрету відкриття фресок Юкін так нікому і не сказав”, — писав з цього приводу Скуленко.

У червні 1937-го на директора Софії надійшов донос від екскурсовода, яку він звільнив через недостатню підготовку. Свідчення проти Скуленка були смішні: мовляв, заарештований Назар Багрій, керівник музейного містечка, створеного в Києво-Печерській лаврі, відгукнувся про нього як про хорошого фахівця. Також директор купував старі книги у попів і забезпечив роботою сторожа Ємця, який служив при храмі ще з царських часів. Вчений провів більше року в застінках НКВС. Але коли глава цього відомства Микола Єжов пішов під суд, і його змінив Лаврентій Берія, справи деяких ув’язнених переглянули. Серед щасливців опинився і Скуленко: його звільнили, але на посаду він уже не повернувся.

У цей час розгорівся скандал навколо роботи Юкіна. “Після видалення кіптяви і бруду мозаїка вкрилася блідим нальотом, і я вирішив її протерти олією, — писав в звіті реставратор.— На біду, не було справжньої, і я купив штучну парфумовану. Протер я одну Оранту і насухо витер. Матовість не зникла, і просохнути воно не просохнуло”.

На Юкіна посипалися скарги, і в Київ вирушила комісія московських експертів. Хіміки не стали розбиратися, чому не висихає масло, і прописали зняти його рафінованим спиртом — мозаїкам це не зашкодило.

Тим часом заповідник майже чотири роки жив без директора. Багатьох фахівців знищили фізично, а хто залишився, не наважувалися зайняти цю посаду. Тільки на початку 1941-го музей очолив Олекса Повстенко. Він і врятував Софію від співробітників силових структур, які залишали Київ перед німецьким наступом.

На початку вересня того року, залишаючи місто, загони НКВС замінували більшість будинків на Хрещатику, Успенський собор у Лаврі, 16-поверховий будинок Гінзбурга та інші будівлі. Всі ці об’єкти агенти спецслужби висадили в повітря у перші дні окупації Києва. Повстенко згадував, як одної з вересневої ночі на Софійське подвір’я заїхала вантажівка. З неї вискочили радянські військові і попросили показати підвали. Директор відповів, що їх взагалі немає. Збрехав, бо під собором були усипальниці митрополитів XVIII століття. Але ця брехня зберегла собор від — вибухівку не змогли закласти.

Повстенко пережив окупацію, а 1943-го поїхав з Києва до Німеччини, звідки емігрував до США. У Вашингтоні йому довелося брати участь в реконструкції Капітолію — будівлі конгресу.

З-ПІД ШАРУ СТОЛІТЬ: Фреска XI століття з ликом невідомого святого кілька століть була прихована під шаром пізніших розписів. Її відкрили на початку 1960-х. На фото – реставратор Петро Редько знімає пізніший тиньк, щоб розчистити фреску часів Ярослава Мудрого, 1982 рік. Фото: архів Національного заповідника Софія Київська

 

Своє ноу-хау

Наймасштабніша реставрація мозаїк і фресок Софії припала на 1950-ті. Її очолив Лука Калениченко.

Він ще в 1938-му створив першу реставраційну майстерню, а одразу після війни у Володимирському соборі випробував невідому до цього технологію укріплення старого тиньку.

У 1949 році група Калениченко, в яку входили хімік Ольга Плющ і художник Євген Мамалот, запатентувала в Москві метод ін’єкції розчину поліхлорвінілової смоли під відшаровані ділянки розписів. Спеціальними шприцами речовину вводили під аварійний тиньк. Потім за допомогою домкратів і дерев’яних планшетів фрагменти фресок притискали до стіни на кілька днів.

У 1952-му київські реставратори повторно відправилися до Москви і, по суті, виграли конкурс на роботи з укріплення настінного живопису Софії. До них у соборі працювали переважно відряджені з Москви сезонні майстри. “Не те щоб вони були поганими фахівцями. Просто працювали наїздами і часто мінялися. Вони очищали, як правило, центральні зображення, необхідні для своїх досліджень, — розповідає Анатолій Остапчук, нинішній керівник реставраційної майстерні Софійського заповідника.— Команда Калениченко дослідила кожен сантиметр стін собору. Вони визначали кордони древніх фресок і по їхньому периметру проводили жолобок, який заповнювали смолою. Тиньк через це вже не міг сповзти. Під відшаровані ділянки, які вже хиталися від дотику, шприцами вводили синтетичні смоли”.

Незабаром майстрам вже не вистачало своїх рук, і вони набрали групу студентів з училища прикладного мистецтва, яке тоді було на території Лаври. Робота була небезпечною, бо доводилося постійно дихати випарами різних хімікатів. Але ентузіазм взяв своє — за перші чотири роки група Калениченка почистила 3 ​​тис. кв. м фресок і відкрила 418 “квадратів” невідомих зображень XI століття.

Влада сприяла реставраторам. Калениченко їздив на службовому шестимісному ЗіМі з персональним водієм і часто возив на ньому учнів на заміські пікніки. Після завершення робіт в 1964-му всу його підопічні отримали першу або вищу художню категорію із щомісячним окладом 280-300 руб. — на той час досить висока зарплатня, професорська, як її називали.

Кожен новий спосіб реставрації несе певні ризики — невідомо, як з часом поведуться застосовані речовини. Але через півстоліття, каже Остапчук, методи Калениченка себе виправдали: багатьма з них майстри користуються й досі.

ТАЄМНИЧИЙ МАКІЯЖ: Павло Юкін очищає Оранту від кіптяви. Реставратор працював без асистентів і нікому не відкривав секрети своїх реактивів, 1937 рік. Фото: архів Національного заповідника Софія Київська

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *