Rammstein – антисеміти? Що? Я за них

Звинувачувати німецьких рокерів “Rammstein” в антисемітизмі — все одно, що трахнути козу, а потім засуджувати зоофілію. Ось це й роблять критики їх останнього кліпу на пісню “Deutschland”.


7 років гурт “Rammstein” мовчав. А днями — випустив новий кліп на пісню “Deutschland”. Слухаю їх з 2001 року й скажу — це найліпша робота Ліндеманна та компанії. Зараз поясню чому й розкажу як же критики трахнули козу.

Результат пошуку зображень за запитом "Rammstein"

Кліп гурту “Rammstein” – це рефлексія на всю історія Німеччини. Від лісових бійок германських племен з римлянами, до сучасної країни — лідерки ЄС, з мігрантами та низькою народжуваністю. Показово: у головній ролі — темношкіра жінка. Вона є Германією. Чому Тіль і компанія зробили так? Вони показали, що расизм — це недолугі упередження, котрі не мають жодного раціо, бо всю історію європейська цивілізація контактувала з представниками інших рас. Зрештою — європейська цивілізація і є продуктом змішання рас, етносів та націй.

А тепер найцікавіше.

Величезний камшот критики хлинув на обличчя музикантів вже опісля публікації тизеру. Він триває 35 секунд. Там рокери одягнуті як в’язні концтабору. Вони весь час висять на шибениці.

На це відео відразу ж відреагував Фелікс Кляйн, урядовець, який керує боротьбою з антисемітизмом при федеральній владі. Він та Шарлотта Кноблох, колишня очільниця Центрального комітету євреїв Німеччині сказали:

“Rammstein перейшли дозволене”.

Наступного дня вийшов повнометражний дев’ятихвилинний кліп. А там, святі цуцики, в’язні концтабору беруть і розстрілюють нацистських злочинців. А там, ой лишенько, саму неньку Німеччину грає темношкіра жінка. А там чорт забирай, музиканти пропагують не голокост, а критичне ставлення до німецької історії та сучасних проблем країни.

“Rammstein” — не ультраправі, вони також і не ліві (хоча це не точно). Вони — музиканти в першу чергу. Я б сказав — митці. А мистецтво ставить важкі питання, а не просто дає легкі відповіді.

Натомість, адепти ліберальної оповіді трахають козу, а потім кричать, що “Rammstein” – антисеміти. Лібералізм у жодному разі мені не ворог, я лояльний до цього світогляду. Однак я не хочу ділити світ на чорне й біле, зашкварюватися кожен раз, коли хтось користується у відео, тексті чи на картині темою Голокосту. Злочин нацистів ще досі реально болить, бо й сам Ізраїль рефлексує своє складе минуле.


Подобається матеріал? Підтримай журнал “Артефакт” та його авторів хоч мінімально. 20, 30, 50, 500 гривень – ми раді будь-якій допомозі на розвиток нашого видання. Приват: 4149 4991 1010 5317 (Роман Грицун)


Професор Єрусалимського університету Семьон Гольдін якось сказав мені, що сьогодні для єврейського народу важливо, аби світ розумів: держава Ізраїль з’явилася на карті, бо вона мала бути, а не стала компенсацією за Голокост. Тому перед молодою юдейською країною у 60-хх роках постала проблема, як правильно “переварити” історичну пам’ять та як розповідати про минуле у школах та університетах.

Семьон Гольдін

У Ізраїлі критикували євреїв Європи, які сумирно гинули й навіть не намагалися чинити опір нацистам. Зате, повстанців єврейського руху опору, так би мовити  боготворили, як національних героїв. Євреї думали, що капітуляція та здача в полон — то більше не про них, аж поки не прийшла війна Судного дня. Тоді, у 1973 році єгиптяни на сирійці напали на Ізраїль та взяли у полон багато євреїв. Страх голокосту знову прокинувся, юдеї не вірили, що з ними таке може статися взагалі після того, що вони пережили.

Тому осмислення свого минулого не припиняється і по сей день.

Аналогічно й з Німеччиною. У кліпі гурт “Rammstein” підняв такі теми:

  1. Конфлікт двох цивілізацій — розвиненої римської та відсталої варварсько-германської, через який народилася нова західна цивілізація;
  2. Католицька інквізиція, спалення єретиків, поява протестантизму;
  3. Розділеність Німеччини, її об’єднання “Залізом і кров’ю”, масонство.
  4. Поразка у Першій світовій, прихід до влади нацистів, спалення книг, Голокост.
  5. Розділення Німеччини на західну та східну, берлінська стіна, країна-інвалід.
  6. Низька народжуваність сьогодні, тема мігрантів та нових соціальних стандартів життя.

Музиканти поставили перед аудиторією складні теми з минулого та сьогодення, а ліберальні чиновники та нудні моралісти побачили лишень образу теми Голокосту, образу євреїв та антисемітизм.

Але як писав єврейський історик Ювал Ной Харарі у книзі “21 урок для 21 століття” – лібералізм не відповідає на виклики сучасності. Тож, мабуть, ліберальним моралістам пора на смітник історії, настав час нової оповіді. Й годі вже трахати козу — дивіться кліпи, читайте книги. Бо немає простих відповідей на складні питання. Тому я за Rammstein, тому я за них.

Роман Коржик

Читайте більше цікавого у нашому телеграм-каналі: t.me/artefact_magazine

Новини культури, літератури, мистецтва та цікаві тексти з історії у нашому Facebook. 

Підтримайте журнал “Артефакт”. Приват: 4149 4991 1010 5317 (Роман Грицун)

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *