Аншлюс Австрії. Як Гітлер Східний Рейх приєднав

З метою приєднання Австрії, в ніч на 12 березня 1938 року німецькі війська перейшли австро-німецький кордон і до кінця дня окупували всю країну. Проведений згодом плебісцит підтвердив бажання австрійців і німців жити в об’єднаній державі.

Зазнавши поразки у Першій Світовій війні, припинили своє існування Німецька та Австро-Угорська імперії. Першій на зміну прийшла Веймарська республіка, а друга розпалась на ряд незалежних держав, серед яких власне Австрія втратила значні території, вихід до моря і великі промислові центри. У повоєнний період обидві частини колишнюї Священної Римської імперії переживали значні економічні труднощі і політичну нестабільність, що стало підгрунтям руху за об’єднання (аншлюс) обох держав.

 

З приходом у 1933 році до влади у Німеччини Адольфа Гітлера аншлюс став частиною державної політики. Однак наступного року канцлер Енгельберт Дольфус заборонив на території Австрії діяльність німецької нацистської партії і, змінивши конституцію, встановив у країні авторитарний режим, ідеологія якого виключала об’єднання з Німеччиною.

 

Наступного року він загинув при спробі австрійців, які служили в німецькому СС і зуміли захопити канцлера, змусити Дольфуса піти у відставку. Під тиском Німеччини новий канцлер Курт фон Шушніг в 1936 році в обмін на письмове визнання суверенітету і незалежності Австрії амністував кілька тисяч ув’язнених нацистів і призначив в свій уряд ряд австрійських нацистів.

Місто Лінц. Банери на будинках “Один народ – один рейх – один фюрер”

На початку 1938 року, Гітлер, натхненний успішним розвитком подій в Німеччині, яка підкорилася нацизму, посилив тиск на Австрію і висунув Шушнігу ультиматум передати під управління австрійських нацистів міністерство внутрішніх справ. Розуміючи, що це фактично поставить Австрію під повний контроль Третього рейху, а розраховувати на підтримку Ліги націй вцілому і Британії та Фрнціїї зокрема не доводиться, 11 березня Шушніг наказав армії не чинити опір німецьким військам і подав у відставку. Того ж дня лідер австрійських нацистів Артур Зейсс-Інкварт був призначений канцлером і звернувся до Гітлера з проханням відправити в Австрію війська.

У ніч з 11 на 12 березня 1938 року німецькі війська, заздалегідь зосереджені на кордоні, увійшли в Австрію, і о четвертій ранку до Відня прибув рейхсфюрер СС Геріх Гімлер, а 13-го квітня – Адольф Гітлер. Того ж дня був опублікований закон «Про возз’єднання Австрії з Німецькою імперією», згідно з яким Австрія оголошувалася «однією із земель Німецької імперії» і відтепер стала називатися «Остмарк». 10 квітня, проведений в Німеччині та Австрії плебісцит 99,08% і 99,75% голосами, відповідно, підтвердив об’єднання двох країн.

Після поразки Німеччини у Другій Світовій війні Австрія була відділена від Німеччини в межах її колишньої території, хоча окупація країни військами союзників тривала до 1955 року, коли 15 травня Австрія стала незалежною державою.

Текст: Володимир Лук’янюк

Джерело: www.jnsm.com.ua

Фото: phistory.info

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *