Цей день в історії. 6 грудня: І зимовий похід військ УНР, незалежність Фінляндії, утворення ЗСУ

Важливі історичні події, які сталися 5 грудня.

Такі середні віки

 

1060 – У місті Секешфехервар відбулась коронація Бели I, який, спираючись на підтримку родичів його польської дружини, позбавив влади свого брата короля Андраша I.

1240 – Після тримісячної облоги орди хана Батия захопили Київ, влаштували масову різню і підпалили Десятинну церкву, в якій переховувались останні захисники міста. Збудована в 996 році, вона була першою на Русі кам’яною церквою.

1534 – Іспанський конкістадор Себастьян де Белалькасар на місці захопленого індіанського поселення Кіту заснував містечко Сан-Франсиско-де-Кіто, відоме сьогодня як столиця Еквадору.

Довге 19 століття

1648 – В ході Англійської революції загони  Олівера Кромвеля на чолі з полковником Томасом Прайдом провели “чистку” англійського парламенту від представників пануючої партії пресвитеріан, які представляли інтереси лондонської буржуазії і виступали за угоду з колоем Карлом: 45 человік було заарештовано, 186 втекли, 86 осіб були відсутні добровільно, а 83 членам парламенту було дозволено увійти в парламент тільки після офіційної відмови від голосу за прийняття умов короля; ще 71 чоловік спочатку були прихильниками перевороту. В очищеному парламенті, званому «охвістям», переважали індепенденти, які прагнули до встановлення республіки. Створений палатою громад Верховний суд постановив стратити короля Карла I.

1741 – У Росії відбувся двірцевий переворот – імператорський престол посіла Єлизавета Петрівна, дочка Петра І, яка усунула від влади малолітнього Івана VI Антоновича і його регента-матір Анну Леопольдівну.

1768 – В Единбурзі (Шотландія) вийшов друком «Словник мистецтв та наук», який став першим томом «Encyclopedia Britannica», найстарішої універсальної енциклопедії англійською мовою. За задумом його авторів з «Товариство шотландських джентльменів» енциклопедія мала стати універсальним посібником з різних галузей практичної діяльності, містити перевірену наукову інформацію і побудована за алфавітним принципом.

1917 – Парламент Фінляндії затвердив звернення сенату «До народу Фінляндії», в якому проголошувався намір Великого князівства Фінляндського вийти зі складу Росії, і почав розгляд нової конституції, за якою Фінляндія мала стати суверенною республікою.

1917 – В результаті зіткнення в порту Галіфакса (Канада) французького військового корабля «Монблан», завантаженого вибухівкою, з норвезьким судном «Імо» відбувся найбільший вибух у доатомну еру – за офіційною статистикою загинуло 1963 людини, близько 2 тисяч пропало безвісті, більше 9 тисяч було поранено.

1919 – Почався Зимовий похід Дієвої армії Української Народної Республіки в тилу Збройних сил півдня Росії. Упродовж піврічного рейду центральною Україною тилами спочатку білої, а згодом червоної армії українські бійці зберегли кістяк армії та продовжили боротьбу за державність.

1921 – У Лондоні підписано договір між урядом Великої Британії та представниками невизнаної, але фактично існуючої Ірландської Республіки, який поклав кінець війні за незалежність Ірландії (1919-1922). Згідно з договором, Ірландська Республіка припиняла існування. Натомість з 6 грудня 1922 утворювався новий британський домініон — Ірландська Вільна держава, яка включала у себе більшу частину острова (виняток становив лише Ольстер). Договір був відкинутий частиною Ірландської Республіканської Армії, що викликало Громадянську війну (1922-1923).

Новітня історія

1976 – Американка Кітті О’Ніл встановила новий рекорд швидкості для жінок – на автомобілі з реактивним двигуном Moticator SM1 вона досягла швидкості 524 миль/год (близько 850 км/год); середня швидкість заїзду склала 512,7 миль/год.

1988 – Американська треш-метал група «Metallica» записала свій перший відеокліп на пісню «One» з альбому «…And Justice for All». Вона стала першим хітом групи, піднявшись на 35-й рядок у чарті Billboard Hot 100 і у 1990 році отримала «Греммі» в категорії «Найкраще метал виконання».

Наш час

1991 – Верховна Рада України прийняла Закона «Про Збройні сили України». Зараз цей день є днем національного військового професійного свята всіх військовослужбовців Збройних сил України.

1997 – Через дві хвилини після зльоту військово-транспортний літак АН-124 “Руслан” рухнув на житловий квартал Іркутська. Катастрофа, що сталась із-за послідовної відмови трьох з чотирьох двигунів, забрала життя 72 чоловік (всіх 23-х, хто знаходився у літаку).

2000 – Спільними зусиллями вчених Об’єднного інституту ядерних досліджень (Дубна, Росія) і Ліверморської національної лабораторії (США) синтезовано новий хімічний елемент. 116-й хімічний елемнт VI групи періодичної системи було тимчасово названо Унунгексій (буквально “один-один-шостий”). 1 грудня 2011 року його було перенайменовано у ліверморій.

Народились

1421 — Генріх VI, король Англії.

1742 — Ніколя Леблан, французький хімік-технолог, який розробив перший промисловий спосіб отримання соди з кухонної солі.

1778 — Жозеф-Луї Гей-Люссак, французький фізик і хімік, автор одного з «газових законів», винахідник спиртометра і гідрометра.

1850 — Бодаревський Микола Корнилович, український художник, портретист.

1871 — Вороний Микола Кіндратович, український письменник, перекладач, поет, режисер, актор.

1899 — Оглоблин Олександр — відомий український історик, історіограф i археограф, педагог.

1903 — Микола Колесса, композитор, видатний український митець, педагог

1913 — Микола Амосов, український лікар, творець вітчизняної школи кардіохірургії, академік, письменник («Думки й серце»).

1920 — Дейв Брубек, американський джазовий музика

Померли

1185 — Альфонс І Великий, перший король Португалії.

1352 — Климент VI, папа Римський.

1562 — Ян ван Скорел, нідерландський художник і гуманіст, представник романізму, був універсально освіченою людиною.

1741 — Вітус Беринг, данський мореплавець.

1779 — Жан Батист Сімеон Шарден (нар. 1699), французький живописець.

1892 — Вернер фон Сіменс, німецький електротехнік і промисловець, засновник однойменного концерну (*1816).

1991 — Річард Стоун, англійський економіст, лауреат Нобелівської премії з економіки 1984 року (*1913).

2014 — Володимир Шинкарук, письменник, композитор, бард-виконавець.

2016 — Грег Лейк, англійський басист, гітарист, вокаліст, автор пісень та продюсер. Один з засновників гуртів King Crimson та Emerson, Lake & Palmer.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *