День Бабака. Цікаві факти та історія свята

Кожного року 2 лютого американці та канадці святкують День бабака. За традицією ця мила тваринка є своєрідним Нострадамусом, бо вона пророкує, якою ж буде весна. А ми вирішили розповісти Вам яким же було і є це неординарне свято, та як жителі нового світу проводять цей день.

 

Історія

Наші предки намагалися планувати час сівби та врожаю, спостерігаючи за тим, як поводять себе тварини.  Так робили і древні римляни, і слов’яни. Вони спостерігали за борсуками, їжаками, птахами.

Відповідно, ці традиції еволюціонували у святкування дня бабака,  який виник у США у 1880-х роках.

Історичні джерела повідомляють, що вперше день бабака відзначили німецькі переселенці, жителі  американської Панксатоні (штат Пенсильванія) 2 лютого 1887 року.

день бабака 1

Того дня знаменитий Панксатонський Філ, бабак названий в честь короля Філліпа з міста Панксатоні, що в Пенсільванії, США, правильно передбачив майбутню погоду.

Суть в тому, що люди намагаються передбачити прихід весни по виходу бабака зі своєї нори. Якщо бабк побачить тінь, і за тим одразу повернеться додому, то це значить, що зима буде ще довго.

Коли Бабак лишиться, то це знак: незабаром буде весна.

Точність прогнозів та оказії

Статистика американських кліматологів свідчить, що зазвичай прогнози бабака є точними у 39 % випадків. Однак, фанати цього свята впевнені – бабак у 90 % не підводить.

Одного разу бабак зробив неточний прогноз, і це ледве не стало юридичним прецедентом. У 2013 році прокурор штату Огайо висунув Бабаку обвинувачення, за те, що той неправильно передбачив прихід весни. Прокурор жартома рекомендував засудити бабака до смертної кари. І хоч це скорше за все був жарт, та все ж навколо будинку бабака Філа були організовані посилені заходи безпеки.

Американські гуляння

Кожного року тисячі туристів приїздять 2 лютого у Панксатон, аби  подивитися зоовіщуна та синоптика Філа. Із самого ранку  стильні джентльмени у фраках і циліндрах, підходять до будинку Філа, і просять вийти його.  Бабак вилазить з нірки, вдихає свіже повітря та віщує погоду.

 – Якщо бабак не помітить свою тінь – скоро настане весна, якщо ж навпаки – зима триватиме ще шість тижнів.

Як із традиції зробити модний тренд

Американці вміють робити зі своїх традицій світові тренди. Цьому вони навчилися вже давно, ще коли не було соціальних мереж, смартфонів та інших інструментів зв’язку, з допомогою яких сьогодні можна розказати про все усьому світу. Американці просто брали і знімали круте кіно.  І от у 1993 році у світ вийшов фільм «День Бабака» (режисери мабуть дуже запарювалися з назвою, ночами не спали).

день сурка

Ця американська комедія з елементами фантастики розповіла проодії, що відбуваються у містечку Панксатоні, штат Пенсильванія. Туди кожного року приїздить нью-йоркський журналіст Філ Коннорс, який поводить себе, як пафосний мудак, ненавидить людей і хоче пошвидше звалити з того ідіотського на його думку свята.

Але тут Філ відзнявши сюжет про день Бабака, їде ночувати в готель, і наступного ранку прокидається, щоби їхати назад в Нью-Йорк, але замість 3 лютого у його житті починається 2 лютого.

Філ опиняється у часовій петлі. І з неї просто немає виходу. Кожного дня він переживає 2 лютого, те саме свято бабака, бачив тих людей, яких зустрічав вчора. Вони промовляють промовляють тими самими фразами, повторюють дії.

Бажаючи залишити ненависне містечко, Філ звертається до невропатолога і психіатра (який, як на зло, пропонує прийти до нього «завтра»), але нічого не допомагає — наступного дня він знову прокидається 2 лютого в 6:00 в готелі містечка Панксатоні.

Як же закінчиться цей фільм і що у ньому є цікавого – можете подивитися самі. Ми не будемо тут розкривати всі карти, і робити спойлер.

День бабака в Україні

У цьому році в День бабака, 2 лютого, знаменитий провісник бабак Тимко “повідає” не тільки про ранню або пізню весну.
Організатори, переконавшись в здібностях пухнастого екстрасенса, вирішили поставити йому актуальні запитання.

“В тому, що наш Тимко робить вірні прогнози не тільки стосовно погоди — ми переконалися й у минулі роки: у 2016 він спрогнозував коливання гривні, торічний прогноз про “безвіз” також справдився. Цього ж року Тимко відповість на запитання “Чи є життя на Марсі?”, — розповіла кореспонденту УНН співорганізатор свята Людмила Доля.

Нагадаємо, сьогодні у США святкують традиційний День бабака. В Україні також влаштовують подібне свято.

В Україні на сьогодні є два головних “віщуни”: Тимко у Харківській області та Мишко на Львівщині (галицького бабака будять пізніше).

Вважається, що бабак, якого щойно витягли з нірки, може передбачити, яким буде прихід весни: якщо тварина лякається своєї тіні і ховається у нірку — весна буде пізньою і слід очікувати холодів, якщо ж тварина вільно гулятиме після пробудження і не намагатиметься одразу заховатися назад до домівки — весна буде ранньою.

Facebook Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: