Засліплені блиском. П’ять книг про незвичні речі

У доволі прісному сьогоденні сучасної літератури завжди існували лакуни, що тішили око читача непідробною екзотикою, пише Ігор Бондар-Терещенко на НВ. 


Зазвичай це або колоніальні пригоди, або химерні історії у незвичних декораціях, або призабута світова класика, що несподівано засяяла яскравим блиском в українському перекладі.

Аджа Рейден. Засліплені блиском. – Х.: Фабула, 2019

Ця незвичайна книжка – по суті, світова історія, де головна роль відведена не людям чи подіям, а коштовностям. Пригоди і політика, економіка і людські пристрасті – все сплелося в оповідях про красиві речі, а також про чоловіків і жінок, які їх бажали. «Це спроба зрозу­міти історію крізь призму бажання та поглянути на дивовижні наслід­ки економіки дефіциту і попиту, – пояснює авторка. – А ще це про той коливальний, хвилеподібний ефект, що може спричиняти рідкісна та бажана прикраса в житті окремої людини і в цілій епосі».

Таким чином, Засліплені блиском – це більше, ніж книжка про красиві речі, адже коштовні прикраси збурювали культуру, розпочинали політичні династії і на­віть розпалювали війни або принаймні були головними причинами політичних і воєнних конфліктів. Вже назви розділів кажуть самі за себе. «Намистини, за які купили Мангеттен», «Смарагдовий папуга, народження і занепад Іспанської імперії», «Кольє, що розпочало Велику французьку революцію», «Як суперництво сестер і дійсно велика перлина змінили долі націй», «Перша світова війна та перший наручний годинник», «Золоті яйця, що запустили радянський стартап».

Дж. Р. Р. Толкін. Берен і Лутієн. – Л.: Астролябія, 2018

У цій книжці на основі низки прозових та поетичних творів Дж. Р. Р. Толкіна реконструйовано цілісний епос про Берена, сина Барагіра, і Лутієн Тінувіель – смертного й ельфійку, які, за Толкіновим легендаріумом, жили в Першу Епоху світу. Історію їхнього кохання та подвигів здійснених заради нього, письменник вважав головним сказанням Сильмариліону.

Першу зав’язь цього сюжету – Сказання про Лутієн Тінувіель і Берена – було створено 1917 року, невдовзі після повернення Толкіна з фронтів Першої світової війни та одруження з Едіт Мері Бретт. У сповнених високої поезії óбразах закоханих, які належать до різних світів – людей та ельфів, Дж. Р. Р. Толкін вбачав уособлення себе самого та своєї дружини, і за його заповітом на їхньому надгробку було викарбувано: «Берен» і «Лутієн». Крістофер Толкін, упорядник книжки, присвятив її своїй дружині Бейллі – і в такий спосіб засвідчив вірність батьковій поетичній візії ідеального шлюбу.

Р. Риггз, К. Джин. Дом странных детей. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018

Ця історія, опублікована відомим письменником, починалася зі старовинних фотографій. Пізніше вона перенеслася на кіноекрани, а вже сьогодні її видали у вигляді графічного роману. За сюжетом, шістнадцятирічний Джейкоб змалечку звик до розповідей свого діда про його юність на далекому Уельському острові, в притулку для дивних дітей: про чудовиськ з потрійними язиками, про невидимого хлопчика, про літаючу дівчинку та інші загадкові речі. Єдиним побічним ефектом цих вигадок були нічні кошмари, які мучили підлітка. Але одного разу кошмар увірвався в його життя, убивши діда вже наяву. Таким чином, це незвичайна суміш підліткового фентезі і старовинних фотографій – саме для того, хто справді любить динамічні сюжети і фантастичні колізії.

Захоплюючі малюнки-комікси розкажуть нам історію юного Джейкоба Портмана, який одного разу побачив, як оживають розказані його дідом історії. Цього разу, в книжці з картинками, вони не дуже схожі на чудову казку про незвичайних дітей та їх покровительку й захисницю міс Сапсан. До того ж дід головного героя мав особливий дар бачити чудовиськ, що вдалося відобразити художнику, І тільки від цього дару довгий час, аж до трагічного кінця, залежав їх порятунок. Хай там як, але спочатку треба розгадати загадку діда і знайти на далекому острові цей самий Дім дивних дітей. Погодьмося, рухаючись за історією в малюнках, зробити це буде набагато цікавіше.

Марина та Сергій Дяченки. Дивовижні пригоди звичайних речей. – Х.: Фоліо, 2019

Чудернацькі історії, якими повна ця книжка, писалися її авторами для маленької дочки, яка нині вже доросла. Утім, навіть у цьому віці, здається, їй було б цікаво перечитати дивовижні пригоди не менш дивних героїв та персонажів, а вже сучасному читачеві – порівняти їх зі світовою класикою та сучасною психоделією в стилі мультфільму Жовтий підводний човен з доробку Бітлз. Натомість з суто літературних асоціацій на думку одразу спадає і Джалапіта Еми Андієвської, і Торт в небі Джанні Родарі.

Наприклад, історія про річку, яка дуже хотіла потрапити до музею, і одного разу їй це таки вдалося, коли взимку вона непомітно для дітлахів вислизнула з-під криги і подалася крадькома до міста. Або пригоди лякливого потяга, який вважав, що він черв’як і його можуть склювати птахи, через що ховався в тунелях, а пасажири від того спізнювалися. Врятувати ситуацію вдалося лише завдяки опудалу, яке відлякувало ворон, але відучити від читання цих захоплюючих і чудернацьких історій їх авторам, здається, вже не вдасться.

Сьюзен Фовлер. Націлені на результат. Що насправді мотивує людей. – К.: Наш Формат, 2018

Авторка цієї книжки переконана, що незвичні речі існують навіть на виробництві, де традиційна система мотивування працівників… не працює. Тобто система нагород та покарань може давати лише тимчасові результати, натомість потрібно щось більше, щоб зарядити працівників позитивною енергією та налаштувати на стабільну роботу й найкращі результати. Справді, чому мотивація грошима не дає бажаного результату? Чому цінності компанії не стають цінностями для працівника? І як саме можна навчитися мотивувати?

«Конкуренція і змагання – не найкращий спосіб заохотити підлеглих до сумлінної праці, – переконують нас у цій книжці. – Варто збагнути: попри практичну користь грошей і незмінне прагнення людей заробляти більше, грошові винагороди далекі від реальних причин прив’язаності працівників до роботи». Далі авторка визначає головні мотиваційні орієнтири, які допоможуть знайти дієві й водночас справедливі шляхи для ефективної роботи та створити середовище, що сприятиме розкриттю потенціалу будь-якої команди.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *