Як же книги стають бестселерами? У США зробили цікаве дослідження

Хоча у США понад 3 млн. книг видається щороку, у списки бестселерів “The New York Times” потрапляє менше 500 найменувань.


Група американських дослідників, яка опублікувала своє дослідження на порталі  EPJ Data Science, спробувала змоделювати те, яким чином книги стають бестселерами у США. Аналізуючи списки бестселерів за версією “The New York Times” та моделі збуту 2468 найменувань художніх книг та 2025 нехудожніх за базою NPD BookScan, що містить відомості про всі продані у США книги з 2004 року, науковці зробили низку цікавих висновків.

Художня література значно частіше потрапляє в перелік бестселерів, аніж нон-фікшин. Із нон-фікшину, який все таки потрапляє до переліку бестселерів, виразно домінують біографічні книги. Також у випадку нон-фікшину було виявлено, що книги написані авторами-чоловіками стають більш популярними серед покупців. Натомість жіноче авторство домінує у любовних романах, але в цілому у випадку художніх книг значущих гендерних розбіжностей виявлено не було. Очікувано, чим вища позиція книги у рейтингу, тим довше вона тримає статус бестселера.

Автори також стверджують, що їм вдалося виявити універсальну закономірність продажів книг у США. Її вони візуалізували у так званій «універсальній кривій продажів» згідно з якою лише 4% художніх книг і 6% нехудожніх активні на національному ринку через рік після публікації.

Також дослідники помітили, що  белетристика і біографія частіше стають бестселерами. По-друге, художня література продається краще за публіцистику, але остання довше залишається в лідерах. Як приклад дослідники привели книгу Лаурі Хілленбранд “Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience and Redemption”, яка залишалася бестселером протягом 203 тижнів. У той час як роман Кетрін Стокетт “Прислуга” тримався в топі за всього лиш 131 тиждень.

Головними критеріями успіху вчені назвали три параметри: цільова аудиторія, яка визнає ім’я автора і стиль його письма, продаж книг на поточний момент (чим більше продано, тим більший буде ажіотаж) і час, що минув після виходу, – чим довше книга залишається на полицях, тим менше у неї шансів стати бестселером. Автори дослідження відзначають, що вони не враховували такі критерії, як нагороди, кіноадаптації і схвалення знаменитостей.

Також вчені виявили ще кілька цікавих закономірностей: авторами популярних романів найчастіше були жінки, а документальних книг – чоловіки. Однак гендер не грав ролі серед загального числа авторів бестселерів.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *