Рочестер як Котляревський. Англійський поет, що писав розмовною мовою

Поет Олександр Фразе-Фразено на Форумі перекладачів у Львові порівняв британського поета Джона Вілмота Рочестера з Іваном Котляревським та означив проблему:  українська література мало перекладає та видає як ключових поетів західного світу, так і сучасників.

Важливою точкою дотику також є той факт, що про Рочестера знято кіно. У 1994 році Стівен Джефріз написав п’єсу «Розпусник», яка з успіхом йшла на лондонській сцені, а в 2004 році за цією п’єсою режисер Лоренс Данмор зняв однойменний фільм. Роль Джона Вілмота Рочестера в цьому фільмі зіграв Джонні Депп, а роль Карла II – Джон Малкович.

Рочестер та його історія

Поет, автор еротичних поезій і траховіршів народився в Оксфордширі 1 квітня 1647 року, в день сміху. І вірші також смішні писав.

Навчався у коледжі Водем, при Оксфорді. Став магістром мистецтв у 14 років. Був зразковим учнем, однак потрапив під влив викладача Роберта Вайтхолла. Той навчив юного Рочестера випивати та знатися із жінками.

Рочестер у 33 роки помер від сифілісу.

Але він устиг помандрувати, написати багато віршів, заробити капітали, які жертвував на мистецтво.

 – Рочестер – британський Котляревський. Саме він, як наш Іван Петрович, увів розмовну мову до літератури. Хоча за стилем життя та долею, я би порівняв Рочестера із Тарасом Шевченком, – сказав Фразе-Фразенко 6 жовтня у арт-кафе «Дзиґа».

Придворний лорд

21 березня 1666 Джон Рочестер став королівським камер-юнкером з платнею 1000 фунтів на рік і квартирою в Уайтхоллі. А це поважно та мажорно.

У липні 1666 року одержав патент капітана кавалерійської гвардії Його Величності.

29 липня 1666 року  герой нашої оповіді стає членом Палати Лордів. По-суті – став парламентарем, людиною, що займалася політикою та впливала на долю країни.

При дворі Рочестер постійно бешкетував: упивався віскі, вином та елем, приколювався над іншими лордами але був дуже добрим співрозмовником, душею компанії.

Критик короля

1674 року Рочестер написав «Сатиру на Карла II» (A Satyre on Charles II), в якій критикував короля, який загруз у розпусті на шкоду справах управління країною. Ну це уявіть, якби репер Oxxxymiron написав «Путин под подошвой». Простими словами – дуже гучно, за таке зазвичай убивають.

Але Джона не вбили. Його відлучили від двору.

Лорд Рочестер стає театральним тренером. Він учить молодих акторок майстерності. Ну і відкохує їх по-повній. І пише про це вірші. У одному з текстів поет просить жінок митися перед сексом. Бо дійсно – у той час далеко не кожна жінка і чоловік навіть туалетним папером користувалися.

Король пробачив

Незважаючи на критичні нападки поета Рочестера, король пробачив його і повернув до двору.

У 1675 році за наказом короля до його власної лабораторії була прибудована лабораторія для хімічних дослідів Рочестера.

Після цього пішов цілий ряд нових призначень: 24 cічня 1675 – доглядачем королівських соколів, а 27 лютого 1675 – керуючим мисливськими володіннями Вудсток Парку.

Лікар під прикриттям

Одного разу Рочестер випивав із другом, капітаном Даунсом. Пили у пабі, де до них причепилися нетверезі та зухвалі молодики. Ці молодики вбили капітана. Рочестер думав, що суд покарає за цю бійку, тому вирішив залягти на дно. У Лондоні.

Рочестер був майстром перевтілень. Трохи гриму, порваний одяг, перука, сморід – так він став лікарем Бендом. Лікував жінок від безпліддя, продовжував критикувати владу.

«Звернення доктора Бенда до народу» – популярні тексти з критикою вади. Але Король знову пробачив Рочестера.

У 1676 році лорд Рочестер виступив із знаменитою промовою в Палаті лордів Парламенту на підтримку короля і принципу престолонаслідування і проти прийняття білля, що забороняє брату Карла II (майбутнього короля Якова II), успадковувати престол на тій підставі, що він був католиком.

Перед смертю граф Рочестер став релігійним багато місяців проводив у бесідах з Гілбертом Барнетом, майбутнім єпископом Солсбері. Після його смерті Барнет видав книгу «Кілька епізодів з життя Джона Уілмота Рочестера.

Коротке, але таке яскраве життя у якому Рочестер зробив велику справу – писав поезію на відверті теми, розмовною мовою. Як Іван Петрович Котляревський. Тому Рочестер – британський Котляревський.

 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *