Одна історія. Як Шарлотта Бронте довела, що література – це не тільки “чоловіча справа”
Важка доля зробила із неї неймовірно сильну особистість, яка змогла змінити уявлення суспільства ХІХ століття про творчість жінок. Здолавши всі перепони на шляху, вона таки добилася визнання, наділяючи своїх літературних героїнь такими ж незламними та відважними рисами характеру, які були притаманні їй. Жінка, в книгах якої зародився так званий “літературний фемінізм”, – Шарлотта Бронте, розповідає програма “Одна історія”.
Народилася англійська письменниця у 1816 році у сім’ї сільського священика. Коли дівчинці виповнилося 5 років, померла її мати, залишивши Шарлотту із чотирма сестрами та братом на виховання батька. У 1824 році батько віддав її разом із трьома сестрами до сирітського притулку, проте вже через рік змушений був їх звідти забрати.
Причиною цього був спалах епідемії тифу, від якого померли дві старші сестри Шарлотти. Тоді їй довелося узяти на себе всі домашні обов’язки, оскільки вона залишилась найстаршою в домі. Відтоді дівчинка здобувала освіту вдома, а згодом влаштувалася гувернанткою і плекала мрії про те, що одного дня відкриє власний пансіон.
Дві старші сестри Шарлотти померли від тифу
Перша спроба Шарлотти потрапити до літературного світу відбулася, коли письменниці виповнилося 20. Тоді вона відправила свої вірші поетові Роберту Сауті з проханням оцінити їх. Але відповідь була невтішною. Література – не жіноча справа, стверджували довкола. Така думка була дуже поширеною у Європі тих часів.
Відмова у виданні творів не стала перешкодою, як для Шарлотти, так і для двох її сестер – Емілії та Анни, – які також увійшли в історію літератури. Сестри продовжували писати, але для досягнення успіху відправляли видавцям твори під чоловічими псевдонімами. Так у 1846 році з’явилася їхня збірка віршів під вигаданими іменами Каррер, Елліс та Актон Белли.
Як Шартолла Бронте здобула визнання вже під справжнім, жіночим ім’ям – дивіться у програмі.
Post a comment