Що таке шароварщина і чим вона небезпечна?

Останнім часом активно обговорюється тема шароварщини, що вона несе та як впливає на нашу культуру. Отож розберемося що це за явище та чим воно небезпечне для нас?

 

Шароварщина – це спрощення, спотворення, викривлення елементів національної культури.

Спрощення, підміна понять, зміна атрибутів культури: штучні вінки, квіти на вишиванках, занадто яскраві кольори, сало, горілка, галушки, беззмістовні веселощі, обмеженість такими примітивними речима… Несправедливо термін «шароварщина» пов’язують саме із прямою асоціацією шароварами.

 

Скоріше цей термін дає відсилку до Бориса Шарварка, який відповідав 1970-х роках за масові заходи в Україна і, власне, нав’язував цю псевдо українську культуру. А шаровари – істинно одяг наших козаків, що абсолютно несправедливо  отримали негативне забарвлення…

 

Звернення до витоків та автентичної культури України у нас з’явилося 2014 року, в час підняття національної свідомості та патріотичного духу. До цього часу, хоч і в незалежності, та все-одно ми жили у викривленій радянськими часами, нав’язаній культурі, шлейфом проблем після совка і не було уважні до таких грунтовних речей. Ті всі елементи шароварного примітивізму і досі активно використовуються. Досі не позбулися радянського задиху, хоча вже активно обговорюється в суспільстві негативний вплив цього явища і його загрозу.

 

Чому і досі ми в пастці шароварщини?

 

Насамперед, ми розуміємо, що втратився зв’язок із минулим поколінням – і відповідно культурною пам’яттю. Бо існування нашої культури та розвиток її в 19 столітті, покладено багато зусиль в 20-му для знищення, зміни та забуття. По-друге політика нищення ще досі накладає відбиток меншовартості, неповності культури. По-третє, оскільки не було розвитку національної культури багато років – то після відновлення незалежності дуже важко повернутися до витоків та почати розвивати її справжню, бо багато часу панували інші наративи.

 

У всіх розборах шароварщини є присутній стандартний набір, як саме вона проявляється, та не акцентується увага, що і досі ми продукуємо та споживаємо цей самий контент дещо зміщуючи акценти. А саме, футболки із вишитими квітами, із сумнівними слоганами, використання національних елементів на шкарпетках та білизні. Великою проблемою є творення етно стилю. Тонка межа проходить між сучасною стилізацією та тяготою до шароварщини.

 

 За хвилею підняття національної свідомості та попиту на речі з національною символікою, губимо сенси та робимо помилки. А в сучасних умовах, особливо коли під загрозою культурна пам’ять, потрібно щосили очищувати свідомість та розмежовувати: істинну від облуди

 

Шлях до відновлення автентичності та збереження культурної пам’яті, яка не потерпіла від тоталітарної машини довгий, проте можливий. Спершу потрібно зрозуміти суть шароварщини та визнати її  проблемою. І поступово викорінювати ці речі з нашого життя. Легше буде це робити через відмову від продукування/споживання нової шароварщини. 

Соломія Олеськевич 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *