Данія передає Україні танки Leopard 1A5: чому це важливо і що нам треба знати?
Танки Leopard 1A5 скоро мають прибути в Україну. Данські військові ними не користуються, але танки – функціональні, працюють, тож після невеликих технічних робіт, їх відправляють нам.
Звідки ми про це знаємо?
Про це розповідають журналісти данської громадської телерадіокомпанії DR, яка є одним з найпотужніших медіа в країні.
Детальна інформація
Танки Leopard 1A5 є дуже схожими на ті танки, які 1994 року в Боснії використовували данські миротворці під час «операції Bøllebank».
Після розпаду Югославії, серби не хотіли визнавати незалежність Хорватії та Боснії й почали агресивні бойові дії. Тоді Організація Об’єднаних націй – ООН створила United Nations Protection Force. До цієї армії увійшли військові підрозділи різних країн, в тому числі – Швеції й Данії.
Миротворча армія ООН створила на просторах колишньої Югославії безпечні зони – території, де проживало мирне населення. ЦІ зони охоронялися військовими ООН та патрулювалися спостережними пунктами.
29 квітня 1994 року поблизу міста Тузла, що у Боснії та Герцеговині, серби почали обстрілювати спостережний пункт шведських миротворців. Шведи попросили підкріплення – і данська танкова ескадрилья з NORDBAT 2 рушила на допомогу.
Серби обстрілювали данські танки – але без результатно. Вони були добре броньовані, тому жоден скандинавський солдат не загинув, жоден танк не постраждав. Натомість данські танки та їх екіпажі знищили 150 сербських бойовиків.
Танк Leopard 1A5 – це покращений аналог цих танків, які 1994 року захищали мир на балканах. Добра броня – їх головний козир. Вони належать Німеччині, яка купила їх в Данії 2010 року, але так і не забрала. Тому зараз Німеччина дала добро і Данія відправить ці танки в Україну.
Яка нам користь з цієї інформації?
На перший погляд – передача списаних танків то є зле. Однак, потрібно розуміти, європейська культура використання транспорту – і цивільного, і військового, дуже відрізняється від української. Європейці часто списують старі авто, вантажівки й та далі, бо цей транспорт з часом стає не екологічним, бо викидає в атмосферу більш отруйні викиди, ніж новий транспорт.
Тому, авто, танки, автобуси, яким 10 років – працюють, на ходу, можуть виконувати бойові завдання. Але це теорія. На практиці – важливо перевірити їх технічну справність, дати об’єктивну оцінку і тільки тоді відправляти нашим бійцям.
Сподіваємося, що у лавах ЗСУ є такі фахівці, й така роботи – виконується. Бо інакше – це небезпека для наших захисників та захисниць.
Роман Коржик
Post a comment