Як творився реп у Полтаві

«Нульові» – час, коли реп був без автотюну, хіти народжувалися на вулицях під гітару, а однодумців можна було знайти на тематичних форумах.

Минуло 10 років із моменту виходу на YouTube кліпу на трек «Полтава» від місцевого реп-об’єднання «Погана мода». Із цього приводу ми зустрілися й поговорили з учасниками гурту Андрієм Гуневським та Ігорем Всяченковим, які в реп-тусовці більш відомі як Гуня та Всякий. Вони розповіли нам про «двіж» на Половках, тогочасні вуличні реалії та історію створення безсмертного хіта «Полтава», пише ЗМІСТ. 

«Погана мода» – віддзеркалення реалій

Перший гурт створили ще в 1996 році. Тоді Сергій Писаренко (Писар), Денис Жадан (Танк) та Андрій Щербина записали один із перших україномовних альбомів. Проіснувала перша «Погана мода» до 2002 року. Після цього Писар і Танк писали тексти до музики Андрія Щербини, але повноцінного гурту ще не було. Вони навчалися в Харкові, жили в одному гуртожитку і творили музику, що їм подобалась.

Як творився реп у Полтаві

Фото: Як творився реп у Полтаві

Улітку 2004 року Гуня і Всякий приєднались до їх тусівки, і почали з’являтися перші треки. Тільки тоді з’явилась ідея відновити гурт, що відповідав би їм, молодим і амбітним хлопцям, які слухали хіп-хоп і любили «зависати».

Із назвою було складніше, адже відомо, що як назвеш човен, так він і попливе. І враховуючи, як учасники гурту проводили вільний час, то «Погана мода» повністю пояснювала, хто пише цю музику і про що вона.

«Назву “Погана мода” придумали в 1996 році, але і в 2004 вона була актуальною. Навіть зараз, у сьогоднішніх реаліях, із назви все буде зрозуміло», – розповів Андрій Гуневський.

Андрій Гуневський

Фото: Андрій Гуневський

Початок 2000-х ознаменований як розквіт реп-культури. Тому для створення якісного контенту учасники «Поганої моди» цікавились музикою інших виконавців: Cypress Hill, Каста тощо.

На той час у Полтаві не було людей, які писали хіп-хоп музику, тому за допомогою звертались до харківських бітмейкерів. Траплялось таке рідко, бо Інтернету не було, а кожного разу їздити в Харків було непросто. Тому починали писати музику з більш досвідченими музикантами в Полтаві. Це були майже вдвічі старші колеги, які все життя присвятили музиці. Вони створили власну студію на Розсошенцях, де записували треки і робили музику на замовлення.

Оскільки студія належала Сергію Віталійовичу Єгорову, саме до нього гурт звернувся з проханням знайти потрібні інструменти. Той відмовив, але порадив використовувати в треках фолкову музику.

«Він вирішив, що в нашій музиці мають звучати фолкові інструменти та гітара. Так Сергій Віталійович надав нашій музиці автентичності. Із нашого боку звучав бас і реповий біт, а наповнювали це гармошками».

 

                     «Колочу плитку ногами в центре города»

Написана у 2007 році пісня «Полтава» стала візитівкою гурту. У «Поганій моді» не здогадувались, що саме цей трек стане популярним. Через це учасники гурту здивувались, коли почули пісню на радіо.

Як творився реп у Полтаві

Фото: Як творився реп у Полтаві

Як розповів Гуня, працювати над піснею почали ще в 2004 році. Аранжування пісні написав Андрій Щербина ще задовго до того, як Всякий і Гуня з’явились у «Поганій моді». Тоді вже до музики додали куплети. Згодом відзняли кліп, акторами якого стали друзі гурту.

«Трек ми записали, але “приберегли” його. А потім хлопці з Гадяча запропонували зняти кліп. Довго знімали, десь півроку, адже всі були зайняті своїми справами. Згодом ми виклали його у внутрішню сітку Полтави. Яке було здивування, коли я потім почув “Полтаву” на радіо», – ділиться спогадами Ігор Всяченков.

 

Полтавська реп-тусівка

Труднощі з комунікацією між музичними об’єднаннями на той час були не тільки в Полтаві. Якщо комусь вдавалося бути першим, то на нього дивилися зі заздрощами. «Погана мода» на той час мала свою, «домашню» тусівку на Половках. Це були старші хлопці, що творили музику в себе вдома і кайфували від цього.

IMG_5965

На початку 2000-х «Поганій моді» вдалось зібрати біля себе музикантів. Серед них був і гурт O.Torvald. Тоді гурти грали «живим бендом» і щоб урізноманітнити свій виступ, Андрій Гуньков домовився з Євгеном Галичем про спільний виступ. Також учасники гурту грали на одній сцені з Кастою, Ассаї, Смокі Мо, Бастою та Bad.B.

Учасники гурту часто приїздили в Харків на фестивалі, де грали разом з іншими музикантами. У Полтаві ж організовували свої виступи самостійно, або також в рамках фестивалів.

Сьогодні учасники гурту – дорослі чоловіки, які мають власні родини. Та, попри це, Гуня, Всякий і Щербина намагаються підтримувати зв’язок. Більше того, екс-учасники «Поганої моди» спілкуються з іншими членами «половчанської» тусівки.

2009 vs. 2019

У 2009 році історія «Поганої моди» знайшла свій кінець. Гурт існував завдяки дружнім відносинам у колективі. Також учасники не вбачали в подальшому своєї музичної кар’єри. Після розпаду «Поганої моди» хтось продовжував займатись музикою, а хтось ні. Всякий говорить, що якби учасники продовжували писати треки і займались цим професійно, то цілком можливо, що «Погана мода» продовжувала б свою діяльність.

«Ми не робили “Погану моду” для піару. Не думали про заробіток. Іноді, коли слухаю наші старі треки, то думаю, що якби вирішили займатися цим професійно, можливо б, “стрельнули”».

Відновлювати «Погану моду» учасники не планують. Кажуть, що просто не мають спільного бачення. Тому малоймовірно, що «Погана мода» колись збереться в «класичному» вигляді.

Графіка і обкладинка Марини Зевако

Фото Олега Журавльова

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *