Євгенія Зарицька: оперна співачка, яка підкорила світ

Вона підкорила оперу в Мілані, Парижі та ковент-гарден у Лондоні:  це Євгенія Зарицька, про яку ми так мало знаємо. Тож розповідаємо…


 

Майбутня оперна співачка народилась 1910 року в музичній сім’ї  у містечку Рава-Руська, що на Львівщині. Згодом у Львові Євгенії вдалося здобути аж дві освіти, а саме філософську у Львівському університеті та музичну у Вищому музичному інституті ім. М.Лисенка (навчалась гри на скрипці). Потім майбутня співачка продовжила навчання в консерваторії ім. К.Шимановського. Там вона відшліфувала свій меццо сопрано – унікальний вид голосу у вокальному мистецтві.

На сцені Львівського оперного театру розпочався творчий шлях Євгенії Зарицької. 1937 року вона виконала партію Леонори в опері “Фавориткаіталійського композитора Гаетано Доніцетті. Вистава отримала схвальні рецензії. 

Одна з львівських газет писала:

 

“Леонору співала панна Зарицька з властивою їй поміркованістю та старанністю. Вона, однак, вже репрезентувала певний професійний артистичний досвід”.

 

Як публіці, так і адміністрації театру сподобалась молода співачка, тож вона заспівала ще декілька партій у Львівській опері.

1938 року Зарицька продовжує музичну освіту у Відні.

Там, вигравши конкурс вокалістів, вона їде до Італії, де під час виступу її помітив один із директорів Міланської опери “Ла Скала”.

Тож 21 січня 1941 року українка дебютує у славетному міланському театрі в опері Моцарта “Усі жінки роблять це ”.

Місцева преса писала, що Зарицька зачарувала всіх глибоким і м’яким голосом.

Цікавим є той факт, що Зарицька встигла спробувати себе і в ролі акторки, зігравши в чотирьох італійських фільмах. 

 1946 року Євгенія Зарицька починає виступати у Лондоні з Лондонським симфонічним оркестром, виконуючи твори Густава Маєра. 

Згодом її запрошують у лондонський  Ковент-Гарден, де вона буде виступати  впродовж 6 років.

Газета “Times” відгукувалась про Зарицьку так: 

 

“Зарицька виглядає і співає як справжня Кармен”.

 

А швейцарська газета твердила:

 

 “Не можемо собі пригадати, щоб ми колись бачили або чули більш досконалу Кармен. голос з  оксамитовим забарвленням без жодних зусиль. Досконала чистота інтонації та виняткова музикальність”.

 

1952 року Євгенія Зарицька приїжджає до Парижу, де з успіхом виступає в Паризькій опері.

Далі були гастролі провідними театрами Європи.

Після Другої Світової співачка виступає у першому симфонічному оркестрі, який відбувся у Ватикані, де Євгенія отримала палку прихильність та благословення Папи Пія XII.

У 1958 році на запрошення української громади артистка вперше прибула на американський континент: Нью-Йорк, Чикаго, Філадельфія, Детройт, Торонто – цими містами гастролювала співачка.

Цікаво, що її акомпаніатором був відомий український піаніст та музичний критик Роман Савицький.

  У 60-ті роки Зарицька продовжує свою діяльність. Вона виконує твори Малера, Берліоза, Равеля,  Брамса, Вольфа, Оффенбаха, Стравинського, Шуберта, Шумана.

Концертні програми артистки містили пісні народів світу, та основою все ж була українська камерна класика. Попри відірваність від Батьківщини співачка завжди цікавилась життям та культурою рідного народу: про це свідчить її листування з українськими  композиторами та музикознавцями.

 

Померла співачка 1979 року у Парижі.

Україна вкотре подарувала світу талант, який неможливо переоцінити. А нам, українцям варто пам’ятати тих, хто прославляв нашу країну за її межами. 

Мар’яна Панчак

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *