Євгенія Зарицька: оперна співачка, яка підкорила світ
Вона підкорила оперу в Мілані, Парижі та ковент-гарден у Лондоні: це Євгенія Зарицька, про яку ми так мало знаємо. Тож розповідаємо…
Майбутня оперна співачка народилась 1910 року в музичній сім’ї у містечку Рава-Руська, що на Львівщині. Згодом у Львові Євгенії вдалося здобути аж дві освіти, а саме філософську у Львівському університеті та музичну у Вищому музичному інституті ім. М.Лисенка (навчалась гри на скрипці). Потім майбутня співачка продовжила навчання в консерваторії ім. К.Шимановського. Там вона відшліфувала свій меццо сопрано – унікальний вид голосу у вокальному мистецтві.
На сцені Львівського оперного театру розпочався творчий шлях Євгенії Зарицької. 1937 року вона виконала партію Леонори в опері “Фаворитка” італійського композитора Гаетано Доніцетті. Вистава отримала схвальні рецензії.
Одна з львівських газет писала:
“Леонору співала панна Зарицька з властивою їй поміркованістю та старанністю. Вона, однак, вже репрезентувала певний професійний артистичний досвід”.
Як публіці, так і адміністрації театру сподобалась молода співачка, тож вона заспівала ще декілька партій у Львівській опері.
1938 року Зарицька продовжує музичну освіту у Відні.
Там, вигравши конкурс вокалістів, вона їде до Італії, де під час виступу її помітив один із директорів Міланської опери “Ла Скала”.
Тож 21 січня 1941 року українка дебютує у славетному міланському театрі в опері Моцарта “Усі жінки роблять це ”.
Місцева преса писала, що Зарицька зачарувала всіх глибоким і м’яким голосом.
Цікавим є той факт, що Зарицька встигла спробувати себе і в ролі акторки, зігравши в чотирьох італійських фільмах.
1946 року Євгенія Зарицька починає виступати у Лондоні з Лондонським симфонічним оркестром, виконуючи твори Густава Маєра.
Згодом її запрошують у лондонський Ковент-Гарден, де вона буде виступати впродовж 6 років.
Газета “Times” відгукувалась про Зарицьку так:
“Зарицька виглядає і співає як справжня Кармен”.
А швейцарська газета твердила:
“Не можемо собі пригадати, щоб ми колись бачили або чули більш досконалу Кармен. голос з оксамитовим забарвленням без жодних зусиль. Досконала чистота інтонації та виняткова музикальність”.
1952 року Євгенія Зарицька приїжджає до Парижу, де з успіхом виступає в Паризькій опері.
Далі були гастролі провідними театрами Європи.
Після Другої Світової співачка виступає у першому симфонічному оркестрі, який відбувся у Ватикані, де Євгенія отримала палку прихильність та благословення Папи Пія XII.
У 1958 році на запрошення української громади артистка вперше прибула на американський континент: Нью-Йорк, Чикаго, Філадельфія, Детройт, Торонто – цими містами гастролювала співачка.
Цікаво, що її акомпаніатором був відомий український піаніст та музичний критик Роман Савицький.
У 60-ті роки Зарицька продовжує свою діяльність. Вона виконує твори Малера, Берліоза, Равеля, Брамса, Вольфа, Оффенбаха, Стравинського, Шуберта, Шумана.
Концертні програми артистки містили пісні народів світу, та основою все ж була українська камерна класика. Попри відірваність від Батьківщини співачка завжди цікавилась життям та культурою рідного народу: про це свідчить її листування з українськими композиторами та музикознавцями.
Померла співачка 1979 року у Парижі.
Україна вкотре подарувала світу талант, який неможливо переоцінити. А нам, українцям варто пам’ятати тих, хто прославляв нашу країну за її межами.
Мар’яна Панчак
Post a comment