Круті художники, яких ви не знали. Дивіться онлайн-архів українського неофіційного мистецтва
Українські мистецтвознавці та арт-куратори відкрили цифровий архів українського неофіційного мистецтва. Мета архіву – продемонструвати дуалістичний характер розвитку українського мистецтва середини 1950-х — початку 1990-х рр., позбутися інформаційного вакууму у вітчизняному мистецтвознавстві, створити інформаційну базу, що стане ємним джерелом для дослідників української образотворчості.
Творці архіву так позиціонують себе:
Мистецтвознавці, які збирають відомості про вітчизняну художню культуру другої половини ХХ століття. Ми ведемо моніторинг наукових робіт, вивчаємо приватні та музейні зібрання, систематизуємо бібліографічні й документальні дані, створюючи загальнодоступний електронний архів, присвячений творчості художників, які працювали у сфері неофіційного мистецтва.
Архів адресовано широкій аудиторії — мистецтвознавцям, культурологам, дослідникам і науковцям, художникам, студентам профільних навчальних закладів, журналістам, колекціонерам, усім поціновувачам українського мистецтва.
Роботи митців можна переглянути на сайті архіву.
Ukrainian Unofficial — архів українського неофіційного мистецтва другої половини ХХ століття, де представлено упорядковану інформацію про художників, які склали альтернативу радянській культурній ідеології, відомій під назвою соціалістичного реалізму. Попри існування численних публікацій, це унікальне художнє явище все ще не отримало цілісного висвітлення у наукових дослідженнях, а відомості, розпорошені по каталогах і монографіях, не дозволяють скласти вичерпне уявлення про нього.
І все ж головною проблемою залишається недоступність значної частини творів і архівних матеріалів, що зберігаються у закритих приватних колекціях. Подолати цей інформаційний вакуум і покликаний проект Ukrainian Unofficial.
За короткий відрізок часу команді проекту вдалося встановити зв’язки з власниками зібрань, державними музеями, родичами митців, чиї імена увійшли до першого тому архіву. Збір інформації та робота з нею подарували чимало відкриттів, що доповнили, а подекуди й суттєво змінили наші уявлення про цей складний і доволі суперечливий період в історії українського мистецтва. Серед партнерів проекту — Національний художній музей України, Сумський обласний художній музей ім. Н. Онацького, Музей історії Києва, Музей сучасного мистецтва України, Stedley Art Foundation, Grynyov Art Foundation та багато інших музейних і приватних інституцій. Вагомий внесок до реалізації проекту зробили спадкоємці художників, які зберігають їх доробок для нащадків.
Аудиторію Ukrainian Unofficial складають усі, хто фахово займається чи просто цікавиться явищем українського неофіційного мистецтва, — науковці, мистецтвознавці, художники. Особливо помічним сайт стане для студентів профільних навчальних закладів, позаяк дозволить отримати швидку, а головне вичерпну відповідь на ті питання, по яких ще донедавна годі було відшукати інформацію. Неабияке значення має форма реалізації проекту — інтернет-ресурс, доступ до якого відкритий усім бажаючим. Щиро сподіваємося, що Ukrainian Unofficial не тільки сприятиме популяризації українського неофіційного мистецтва другої половини ХХ століття, а й суттєво вплине на формування об’єктивної точки зору щодо його місця в історії вітчизняної культури.
Команда проекту:
Валерій Сахарук — куратор, мистецтвознавець
Олена Грозовська — куратор, мистецтвознавець, кандидат педагогічних наук
Катерина Лісова — координатор, мистецтвознавець
Михайло Кулівник — координатор, мистецтвознавець
Анастасія Яцковська — редактор контенту, кандидат мистецтвознавства
Олександра Рак — упорядник контенту, мистецтвознавець
Катерина Вакулінська — фотограф, фоторедактор
Ігор Окуневський — фотограф
Світлана Кошкіна — дизайнер
Петро Козлов — програмне забезпечення
Post a comment