Розстріли. Сандармох. 1111. Масове вбивство української культури російськими більшовиками

27 жовтня – 4 листопада 1937 року, на честь 20-річниці річниці жовтневої революції в урочищі Сандармох російські більшовики та їх помічники розстріляли 1111 людей. Серед них – українські науковці, письменники, селяни, робітники.

Це було цілеспрямовано знищення української нації. Бо нація існує тоді, коли є наука, культура та аудиторія, яка цю науку й культуру сприймає, слухає, вивчає, споживає.


1937 року більшовики розстріляли не просто українських митців та вчених, вони знищили геніїв культури світового рівня.

Письменник Валер’ян Підмогильний започаткував екзистенціалізм у світовій літературі. Так, він був найпершим, а Жан-Поль Сартр та Альбер Камю вже потім підхопили цей стиль і жанр.

Режисер Лесь Курбас був революціонером та реформатором театру в усьому світі. Курбас першим почав використовувати кіно як частину театральних вистав. За великим рахунком — він показував кліпи на сцені театру, й ці кліпи були частиною п’єси. Цього раніше не робив ніхто.

І третя інновація від Леся Курбаса: актори виходили на сцену, як просто актори. Люди не знали хто кого гратиме. Під зміну світла актори одягали маски та костюми й ставала героями цієї постанови прямо на очах у глядачів.

Режисер першим в Україні та всьому СРСР заснував філософський театр. Це був театр “Березіль”. Всього його команда поставила понад 50 різних спектаклів.

Олекса Влизько започаткував той стиль поезії, який частково наслідує вже класик української літератури Сергій Жадан.

Поет-неокласик Микола Зеров був одним із фундаторів дослідження античної культури в Україні.

Це лише кілька прикладів революційності українських культуртрегерів. Цій темі можна присвятити цілу книгу.

Тому, друзі. Схилимо голови у хвилині мовчання на шану розстріляних українців в урочищі Сандармох, восени 1937 року. Таке не можна забувати. Таке не можна пробачати Росії, допоки вона сама не попросить пробачення, не виплатить нам усі збитки та компенсації й не зробить українську мову – другою державною у Росії.


Друзі! “Артефакт” – це незалежний журнал про культуру. Нас ніхто не фінансує. Тому підтримайте авторів. Тут посилання на платіж через монобанк. Дякуємо!

А це карта приватбанку:

4149 4991 1010 5317

А ще у нас є свій магазин крутих футболок на історичну та культурну тематику. Ви можете придбати футболку, светр чи горнятко й цим підтримати наш журнал!

 

 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *