Листи, рукописи, 265 рублів та нова течія у літературі – спадщина Михайля Семенка

Михайло Семенко – письменник-футурист, противник стереотипів, ненависник правих рухів та засновник літературного жанру кверофутуризму. Як і решта письменників та поетів, Семенко пожертвував власним життям через свою неординарну та невідповідну державним літературним нормам творчість. Та що ж все-таки вдалося зберегти поету, окрім свого життя?

Поет-урбаніст – так називають Семенка у літературних колах. Не дивно, адже Михайль обожнював писати про місто, вулички, тротуари, кафе, будинки, небо, про все те, де кишить юрба. Він любив динаміку життя і власне цьому й присвятив свою літературну діяльність. Це яскраво відображається у всім відомому вірші Семенка “Місто”:

Осте сте
бі бо
бу
візники — люди
трамваї — люди
автомобілібілі
бігорух рухобіги
рухливобіги
berceus* кару
селі
елі
лілі
пути велетні
диму сталь
палять
пах
пахка
пахітоска
дим синій
чорний ди
м
пускають
бензин
чаду благать
кохать кахикать
життєдать
життєрух
життєбе-
нзин
авто
трам.

Більшість людей знають Михайля Семенка лише як засновника нової течії у літературі – футуризму. Власне, завдяки цьому нововведенню чоловік і став відомим. До того часу поети страшенно боялися виходити за рамки літературних норм, а Семенко насмілився і започаткував вільний стиль написання віршів – верлібр. Звісно, за таку  боротьбу поета проти стереотипів не лише у творчості, а й у інших сферах життя, його твори недолюблювали та постійно критикували.

Багато дослідників та письменників характеризують Михайля Семенка як творця, який писав парадоксально егоцентричну поезію та любив дратувати читача. Він часто вдавався до примхливого гумору, маскував брутальністю свою тонку вразливість і ранимість.

Впровадивши течію футуризму у літературі, Семенко часто вдавався до  марксистської фразеології, досліджував формалістичну систему взаємин “ідеології” та “фактури”, якими хотів замінити поняття змісту і форми.

«Ідеалістичний грунт, авторитарна психологія, емоціональна творчість є найкраща єдино-питома атмосфера, яка породжує мистецтво й сприяє його розвиткові», – казав Семенко.

Він стверджував, що комунізм вбиває мистецтво.

Учасники літературної течії футуризму мали анархічно-бунтарські погляди. Вони впровадили свою плакатно-лозунгову поезію, у якій виступали проти української радянської літератури. Багато письменників та поетів розуміли хід дій та кінцеву мету діяльності футуристів, проте не всі наважувались усвідомити це, адже боялися йти проти радянської системи. А головною метою футуристичних протестів були виступи проти провінційної та заангажованої поезії.

Власне через таку діяльність футуризм Семенка обернувся для нього тероризмом з боку радянської влади, коли 23 жовтня 1937 року письменника засудили до розстрілу. Також серед інших звинувачень Семенка існували й ствердження щодо його участі в Українській фашистській націоналістичній терористичній організації, якої насправді ніколи  не існувало.

Арештували Михайля Семенка 26 квітня 1937 року у готелі “Континенталь”. У номері, де його мали позбавити життя, була присутня його колишня дружина, відома тогочасна актриса Наталія Ужвій.

Під час арешту у письменника забрали все: книги, рукописи, листи, кишеньковий годинник та 265 рублів, а згодом і життя.  Після розстрілу про Семенка нагадував лише його телефонний номер 9-09-73, який ще рік числився у телефонному довіднику міста Харкова після смерті футуриста.

Ірина Пилипишина

Facebook Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *