Гоголь винайшов Україну

Найрозумніший письменник в історії літератури — говорять критики. Будемо щирими — Гоголь наш, але так само він належить і Московії. Російська імперія взагалі унікальне творіння, де периферія, глибинка, провінція були більш прогресивними, ніж центр. От з цієї окраїни й вийшов головний автор, що створив дві міфології — українську та російську.


Гоголь вигадав усю матрицю нашої міфології, в якій пізніше на думку літературного критика Дмитра Бикова, творили Коцюбинський, Загребельний, Леся Українка. Наша проза — міфопоетична, вона виходить з романтизму і що важливо — з німецького. Якщо Котляревський — це кавер вергіліївської “Енеїди”, то Гоголь — майстерний копірайтер Ернста Гофмана. І це не є закид у бік Миколи Васильовича. Будь-яка література — наслідування, переспів.

Світ Гоголя — це така от готика, але без високих соборів та покинутих замків, проте з чортами, солом’яними стріхами, туманними ставками та летючими варениками. Гоголівський горор — це домовини-квадрокоптери, химерні істоти та мертві красуні, співи бандуристів та козацький вестерн.

І от саме такої готики, з усім набором цих інгредієнтів немає ніде.

Гоголівські герої — темпераментний Тарас Бульба, завжди вірний Остап, зрадник Андрій, Вакула, який і зірку з неба дістане й шузи коханій привезе, і чорт і Вій — всі вони склалися у матрицю персонажів, в якій не просто працює українська література. В цій матриці ми проживаємо своє реальне життя. А реальне життя — наші звички, емоції, вчинки ми беремо з тексту. Виховання у дитинстві, школа, книги, телевізор, соцмережі — усе це є текстом. І матрицю цього тексту для українців заклав Гоголь. Не він один. Це робили й Шевченко, Франко, Грушевський, Олекса Стороженко. Але хтось пише історію, хтось — поезію, а хтось створює фентезі та казку.

Гоголь перевершив німецьку готику й дав російській літературі знак, мовляв, чуваки, не пхайте свого носа сюди, всерівно мене не переплюнете.

Російська цензура переписала Тараса Бульбу. Частина українських націоналістів таврує Гоголя, як зрадника. Проте це тільки ставлення, а не суть.

По-суті — Гоголь створив, винайшов Україну. Гоголь створив і Росію, з її “шинелями”, ревізорами та корупцією.

Думати дихотомією “або-або” – програшна стратегія. Більш вірний шлях — це “і також, і також”. Тому Гоголь — наш, тому Гоголь — їх. Тому Гоголь — всіх.

Роман Коржик 


Читайте більше цікавого у нашому телеграм-каналі: t.me/artefact_magazine

Новини культури, літератури, мистецтва та цікаві тексти з історії у нашому Facebook. 

Підтримайте журнал “Артефакт”. Приват: 4149 4991 1010 5317 (Роман Грицун)

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *