Плагіат чи ноосфера? Український драматург заявив, що НВО використав його твір у серіалі «Чорнобиль»

Після виходу 27 травня в Україні 4 серії американсько-британського серіалу «Чорнобиль» виробництва каналу HBO чимало користувачів помітили, що в епізоді було використано роботу відомого українського драматурга Павла Ар’є.


Йдеться про монолог баби Прісі з п’єси Ар’є «На початку і наприкінці часів», пише The Babel. 

Довідка: Це історія про сім’ю із зони відчуження — бабусю, яка володіє мовою лісових мавок, доньку, чиїм найщасливішим спогадом є радянське дитинство, і недієздатного онука, у якому вона розповідає, чому не буде евакуюватися із зони Чорнобильської катастрофи. І сам драматург був шокований побаченим. «Подивився початок 4 серії… ШОК!!!» — пише Павло Ар’є у Facebook.

Однією з перших свої здогадки щодо плагіату висловила журналістка Олена Ребрик. 28 травня у Facebook вона звернулась до Павла Ар’є і запитала, чи в курсі він, що HBO використали його діалоги і монолог у 4 серії »Чорнобиля».

«Паш, у 4 серії абсолютно ідентичний діалог і монолог зі «Сталкерами». Момент, коли вона розповідає, чому не буде евакуюватися. Що відбувається?» — пише журналістка.

30 травня Олена Ребрик зробила допис, в якому підтвердила інформацію, що справді монолог з п’єси Ар’є було використано в серіалі «Чорнобиль» без згоди українського драматурга.

«Павло підтвердив, що НВО використало його бабу Прісю («На початку і наприкінці часів», або «Сталкери») для монологу в «Чорнобилі». У нього тиск і абсолютна фрустрація зараз», — пише журналістка.

Однак, читач сам може порівняти чи схожі монологи в серіалі та в пʼєсі.

Уривок з серіалу «Чорнобиль»

Відео вистави за п’єсою Павла Ар’є «На початку та наприкінці часів»

  • Павло Ар’є — псевдонім відомого українсько-німецького драматурга. Став відомим після написання п’єси «На початку і наприкінці часів» (2013) та появи низки успішних вистав на її основі, які стали культовими серед українських глядачів. П’єси Ар’є перекладені словенською, чеською, німецькою, англійською, польською, французькою мовами. Окрім драматургії, Ар’є також займається малярством як художник-концептуаліст. Живе і працює у Львові, Києві та Кельні.
  • В американсько-британському серіалі «Чорнобиль» виробництва каналу HBO йдеться про події 1986 року, коли стався вибух четвертого реактора на Чорнобильській атомній електростанції. Ролі виконали Стеллан Скарсгард, Емілі Вотсон, Джаред Гарріс, Джессі Баклі. Режисер — швед Йоган Ренк. Знімали фільм на Ігналінській АЕС у Литві, зйомки відбувалися також і в Україні. Прем’єра серіалу відбулася на HBO 6 травня 2019 року. Він складається з п’яти епізодів.
  • Міні-серіал «Чорнобиль» виробництва американського телеканала HBO очолив рейтинг серіалів усіх часів, які здобули найвищу оцінку глядачів за даними International Movie Data Base, — 9,7.

Відповідно до вчення про ноосферу українського науковця Володимира Вернадського, одній й ті ж ідеї, витають планетою у сфері розуму та інтелекту, а отже — можуть спасти на думку одночасно двом винахідникам, митцям тощо. 

Відповідно до оригінальної теорії Вернадського, ноосфера є третьою у послідовності таких основних фаз розвитку Землі як утворення геосфери (неживої природи) та біосфери (живої природи).

Так само, як біосфера утворюється взаємодією всіх організмів на Землі, ноосфера складається усіма розумами, що взаємодіють.

Ноосферу можна розглядати як єдність «природи» і культури (в широкому тлумаченні останньої — з техносферою включно), особливо починаючи з того моменту, коли «культура» досягає (за силою впливу на біосферу та геосферу) потужності «геологічної сили».

Серед складових частин ноосфери виокремлюють антропосферу (сукупність людей як організмів), техносферу (сукупність штучних об’єктів, створених людиною, та природних об’єктів, змінених в результаті діяльності людства) та соціосферу (сукупність соціальних факторів, характерних для даного етапу розвитку суспільства і його взаємодії з природою).

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *