Вивчай історію, сміючись. Історичні меми про Грушевського, Петлюру та Мазепу

Що робити з історією? Здається, у ситуації, яка склалася – з неї лишається тільки жартувати. І у соціальних мережах знайшлися розумники, які вміють це робити дуже тонко, актуально, а головне – смішно.

У цій статті ми поговоримо про те, як у інтернеті ржуть над історичними діячами та подіями, і розповімо, хто за цим всім стоїть, навіщо це робиться, і як Грушевський, Петлюра та Мазепа стали героями соціальних мереж.

Поїхали!


Нині контентом багатьох інтернет-спільнот стали меми – інформаційні картинки, які дотепно чи іронічно розповідають про якусь подію або ситуацію, яка нещодавно сталася і набула популярності, або ж є знаною в культурі й історії країни.

Мемами можуть вважатися як слова, так і зображення. Інакше кажучи, це будь-які висловлювання, картинки, відео або звукозаписи, які мають значення і швидко поширюються у Всесвітній павутині.

Меми на історичну тематику стали популярними серед українських користувачів інтернету відносно недавно. Але навіть за короткий проміжок часу в соцмережах з’явилися спільноти, які об’єднують тисячі читачів та щодня видають кілька пар смішних мемів, які одразу ж розходяться по стінах користувачів.

Однією з таких спільнот є група «Вагон-ресторан «Свідки П’ятого Універсалу»». Паблік є історичним, проте має конкретну тематику – Українська революція 1917 – 1921 років. Команда «Вагону» виробляє меми про Михайла Грушевського, Симона Петлюру, Володимира Винниченка та ясновельможного пана гетьмана Скоропадського.

Не обходиться тут без жартів про лідера анархістів Нестора Махна та одного з командувачів військами УНР полковника Петра Болбочана. Інколи адміни та підписники «тролять» більшовиків чи німецького Кайзера — одним словом, усіх, хто так чи інакше замішаний в подіях 1917 – 1921 років та історичних явищах, що їм передували та стали логічними наслідками.

Об’єктами жартів найчастіше за все стають представники Центральної Ради та Директорії УНР, їх відмова від регулярної армії та поразка у Визвольних змаганнях, зокрема Михайло Грушевський:

Грушевський Вагон

Цей мем кепкує з того, що Михайло Грушевський відмовився від армії, однак в той же час на Західні Україні політичні та військові лідери українців, зокрема Євген Коновалець, розуміли, що армія потрібна для того, щоби здобути державу.

Адміністратор «Вагону» Богдан Міхновський вважає, що меми – не просто культурні символи соцмереж, вони є їх суттю, змістом та душею:

— Соцмережі як інструмент для спілкування віджили себе, мутували у щось інше. Погляньте на будь-яку з соцмереж – меми існують і в ОК, і в тамблері. І тенденція «меметизації» людського спілкування очевидна – варто тільки подивитись на той же «Телеграм». Люди годинами спілкуються виключно стікерами – суть мему – без жодного слова – і це нормально. Чому так? Людський мозок обожнює дві речі – спрощення і гумор. Меми спрощують спілкування (навіщо розписувати свою думку, коли її можна виразити однією-єдиною картинкою), меми смішні.

Тож подача складного матеріалу, такого, як історія, через максимальне спрощення і гумор – очевидно виграє у традиційних способів по всім фронтам, — розповідає Богдан Міхновський.

Ідея спільноти «Вагон-ресторан «Свідки П’ятого Універсалу»» починалася з жартів:

— Щодо «Вагону» – все почалось з жартів про УНР в одній бесіді. З часом ми почали жартувати про те, що нам варто зробити спільноту з тими жартами. А в один прекрасний момент ми просто зробили її. Власне, це одна з наших найбільших слабкостей – ми не СММщики (чорт забирай, ми навіть не історики) і близько не уявляємо, як керувати спільнотою. Зате ми вкладаємо в цю справу душу.

Я не вважаю тему визвольних змагань дуже популярною. Спільнота на будь-яку більш мейнстримну тему з тією же кількістю вкладеного часу і сил давно вже дозволила б адмінці купувати квартири у Житомирі, — вважає Богдан.

Винниченко Вагон

Міт. Петлюра-Париж

Міт. Петлюра Грушевський

17

Іншою популярною спільнотою є група «Історія України в схемах і мемах». Тут адміністратори не обмежилися конкретною тематикою, а взяли всю Історію України і жартують над нею, починаючи з Короля Данила Галицького:

Данило ІУВСІМ

Продовжується парад жартів у спільноті Іваном Мазепою:

Мазепа ІУВСІМ

Цікаві факти, зокрема інформацію про розвиток нафтовидобувної промисловості у Галичині подається також із гумором:

Борисов ІУВСІМ

Не забувають тут пожартувати і над Михайлом Грушевським:

Грушевський ІУВСІМ

Адміністратор спільноти Ярослав Переходько розповів журналістам «Трибуни», що історичні меми є хорошим інструментом у підготовці школярів до ЗНО.

— Основна ідея групи від початку була саме допомогти у підготовці до ЗНО з історії. З практики репетиторства, викладання і самоосвіти знаю, що меми — це дуже крутий спосіб подачі інформації. У чому полягає ця крутість? Перше, мем — це візуальний матеріал. Він допомагає запам’ятати зовнішність основних діячів, попутно і подію, з якою він пов’язаний.

Друге, мем пов’язаний з розв’язанням певного завдання. Тобто, для того, щоб зрозуміти жарт, ти повинен володіти знаннями і базою того, про що йдеться. Це стає хорошою мотивацією: для того, щоб посміятися, ти повинен дізнатися про цю подію, явище, особу. Або написато, що все «сложна» і тобі розкажуть про суть мему у коментарях. Взаємодопомога і пояснення в коментарях спільноти, то гарний і не напряжний спосіб отримувати нову інформацію.

Як бачимо, мотивація йде позитивна. Тобі самому хочеться щось шукати й дивитися, а не тому, що так потрібно чи тебе змусив учитель.

На думку Ярослава інтернет-меми є ідеальним способом зробити так, щоби певна інформація запам’яталася читачам:

— Мем — це ідеальний спосіб формування певної позиції в аудиторії. У цьому допомагає вірусність мема. Він буквально в’їдається в пам’ять.

Окремо слід сказати про рубрику #просвітач, де ми у смішній і доступній формі розповідаємо біографію певного діяча, подію, процеси. Головне правило тут — гумор і не»багатобукаф». Сучасне покоління уже не готове читати великих текстів і набагато краще сприймає саме візуальний матеріал з невеликим текстом-поясненням.

Підсумовуючи скажу, що я дивуюся чому досі потенціал мемів як освітнього інструмента не використовується у наших освітніх програмах. Хоча ні, не здивований, адже наша система звикла відставати і ніколи не орієнтується на особливості тих, кого вчить.

Тому, на перспективу у нас є далекосяжні плани. Ми думаємо над відеокурсом історії і, можливо, виданням повноцінної книги «Історія України в схемах і мемах».

Михновський

Ще одна спільнота, яка жартує над історією — це «Daily History».

Якщо говорити про меми, то група «Daily History» частенько жартує про козаків, гетьманів та письменників та про те, як Грушевський був лідером УНР.

1 (15)

Сагайдачний декларачний

khvilya

Топовим мемом спільноти став кавер Михайла Грушевського на пісню гурту «Ляпіс Трубєцкой» «Капітал».

У виконанні «Мішеса Грушевського» відомий хіт постав, як «Універсал»:

Мішес Грушевской — «Універсал» (УНР-single 2016)

1. Я їм на обід часничок із салом, 
Золотенький хліб, та мені цього мало! 
Моє ім’я Грушевський – господар України! 
Я такий офігенський, мій респект без міри!

Приспів: 
В лівій руці – сивуха, в правій руці – квас. 
Мій піар-менеджер Шевченко Тарас! 
Універсал! У-ні-вер-сал! 
Універсал! У-ні-вер-сал!

2. Я хаваю міста, Дніпром їх запиваю, 
Студентів у бій частенько відправляю! 
Крути, Житомир, більшовики – бомжі! 
Мою бороду лижуть Винниченко та хрущі!

Приспів: 
В лівій руці – сивуха, в правій руці – квас. 
Мій піар-менеджер Шевченко Тарас! 
Універсал! У-ні-вер-сал! 
Універсал! У-ні-вер-сал!

Фінал: 
В лівій руці – сивуха, в правій руці – квас. 
Мій піар-менеджер Шевченко Тарас! 
Моя харя солона, в середині – еклер! 
Всі на коліна! Оркестр УНР! 
Універсал! У-ні-вер-сал! 
Універсал! У-ні-вер-сал!

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *