Відрізана нога, казан, зламаний меч. У Швеції знайшли печатку гетьмана Пилипа Орлика

Відрізана нога, казан, зламаний меч. У Швеції знайшли печатку гетьмана Пилипа Орлика

Непересічна новина сколихнула український культурно-історичний простір. У Державному Королівському архіві у Швеції наші історики знайшли особисту печатку гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика. Цей артефакт ще досі не був відомий українській історичній науці.


 

Так, історики вже бачили це зображення на різних копіях документів, але оригіналу печатку не зустрічали.

Печатка Пилипа Орлика, знайдена у Державному королівському архіві Швеції.

 

Цю новину повідомив доктор історичних наук Тарас Чухліб, по книжках якого історію Війська Запорозького вивчали всі студенти історичних факультетів України з 1996 року.

 

На печатці, яку виможете побачити у світлинах цього допису, герб Пилипа Орлика, який має назву «Новина». Цим гербом користувалося 156 аристократичних родів у Європі. Він був поширений на територіях України, Польщі, Литви, Білорусії та Чехії.

 

Вперше згадується 1293 року.

 

 

Сам герб «Новина» має дуже цікаве походження. Існує легенда, що на службі у польського короля Болеслава III Кривоустого перебував ротмістр з прізвищем Новина, який був сином котляра. Котлярі – це такі ремісники, які виготовляли казани. Дуже потрібна річ у середні віки, адже треба було у чомусь варити їжу, тим паче – під час військових походів, у яких казани взагалі були розхідним матеріалом, тому потреба у їх регулярному виробництві була великою.

Болеслав ІІІ Кривоустий

 

Так от. Польський король 1121 року брав участь у битві з руськими військами. Що це була за битва – джерела пишуть ну зовсім не точно, тому покопавшись у Літописі руському, ми знайшли таку цитата ту за 1121 рік:

 

[У] тім же році приходив Ярослав [Святополкович] із ляхами до [города] Червена при посадникові Фомі Ратиборичу. І вернулися вони назад, не досягнувши нічого.

 

Інші джерела говорять нам, волинський князь Ярослав Святополкович хотів відвоювати Червенські міста, які він втратив у боротьбі з Володимиром Мономахом. Червенські міста – це укріплені фортеці на пограниччі між Руссю та Польщею, зокрема місто Володимир.

 

От саме в цих битвах і воював Болеслав III Кривоустий. Відступаючи, після програної баталії, він втратив свого коня. А ротмістр Новина побачив це і віддав власного коня королю.

 

Король Болеслав III у боргу не залишився, й зробив Новину шляхтичем, подарувавши йому герб із зображенням казана та поламаний меч. Так собі подарунок, однак тоді отримати меч від короля, навіть поламаний – це була величезна честь.

 

Пізніше капітан Новина разом зі своїм гетьманом потрапили у полон до чехів. Чехи скували їх за одну ногу ланцюгом. Капітан Новина відрізав собі пів ноги, щоби звільнити гетьмана й дати змогу йому втекти.

 

Чехи побачили це й дуже зацінили вчинок ротмістра Новини й вирішили відпустити його на волю. Ногу полікували, а в якості протезу дали залізну ногу, обрамлену дорогоцінним камінням.

 

Саме тому на гербі Пилипа Орлика – пів ноги, казан та поламаний меч, бо наш гетьман належить до тих аристократичних родів Європи, які є носіями гербу «Новина».


Друзі! “Артефакт” – це незалежний журнал про культуру. Нас ніхто не фінансує. Тому підтримайте авторів. Тут посилання на платіж через монобанк. Дякуємо!

А це карта приватбанку:

4149 4991 1010 5317

А ще у нас є свій магазин крутих футболок на історичну та культурну тематику. Ви можете придбати футболку, светр чи горнятко й цим підтримати наш журнал!

 

 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *