Теракти 11 вересня. 12 українців, які загинули в Нью-Йорку
11 вересня 2001 року в Нью-Йорку близько 9-00 за місцевим часом два літаки з інтервалом у 17 хвилин врізалися у хмарочоси Всесвітнього Центру Торгівлі у Нью-Йорку. Від вибухів протягом кількох годин обидві башти обвалилася. Невдовзі після катастрофи у Нью-Йорку ще один літак врізався в західне крило американського міністерства оборони у Вашингтоні – Пентагон, а один літак упав неподалік міста Піттсбург, не долетівши до Вашингтону.
Серед 3 тисяч загиблих було 12 українців.
Перший теракт у Всесвітньому Торговому Центрі стався 26 лютого 1993 року, коли в його підземному гаражі вибухнула вантажівка, начинена вибухівкою. Тоді загинуло шість чоловік і більше тисячі дістало поранення.
Бомбу підклала і підірвала група з 15 мусульманських терористів на чолі з д-ром Шейком Омаром Рахманом, який був схоплений у 1995 році в Пакистані і засуджений на довічне ув’язнення плюс 240 років тюрми; по 240 років тюрми кожен отримали і три інших найактивніших учасники теракту.
11 вересня 2001 року група терористів захопила рейс American Airlines і влаштували його зіткнення з Північною вежею Всесвітнього Торгового Центру між 93 і 99 поверхами. Через сімнадцять хвилин друга група терористів врізалася на такому ж викраденому літаку рейсу компанії United Airlines в Південну башту між 77 і 85 поверхами.
Внаслідок руйнувань були повністю перекриті всі виходи в Північній вежі вище місця зіткнення, в результаті чого у пастці опинилися 1344 людини. Удар другого літака припав ближче до кута хмарочоса, і один сходовий колодязь залишився неушкодженим і заблокованими між поверхами Південної вежі або загинули відразу близько 700 осіб.
Південна вежа упала о 9:59 (17-59 за київським), а Північна – о 10:28 ранку, після пожежі, що тривала 102 хвилини, викликавши руйнування сусідніх будівель – готелю «Марріотт», 40-поверхового офісу «Дойче Банка» і ще трьох будівель, які були визнані аварійними і пізніше знесені. В результаті теракту 11 вересня у Всесвітньому Центрі Торгівлі загинуло 2752 чоловіка. З усіх людей, які перебували у вежах в момент їх обвалення, з-під обвалів живими були витягнуті лише 20 чоловік.
Одночасно з Нью-Йорком о 9:37 була атакована і будівля міністерства оборони у Вашингтоні – Пентагону (поблизу Вашингтону), в західне крило якого врізався третій літак. Пасажири і команда четвертого авіалайнера (компанія United Airlines) здійснили спробу перехопити керування літака у терористів і о 10:03 літак упав в штаті Пенсільванія, за 250 кілометрів від Вашингтону, Білий дім чи Капітолій в якому був ціллю атаки. З метою безпеки було терміново евакуйовано Білий Дім, Держдепартамент, державну скарбницю та усі федеральні установи США. У Нью-Йорку поліція евакуювала працівників ООН, закрила фінансовий центр на Волл-стріт, припинила авіапольоти на всій території США.
Згідно з висновками урядової комісії близько 16 тисяч людей знаходилось в баштах Всесвітнього Торгового Центру нижче зони попадання літаків і більшість із них вижило. Всього, крім 19 терористів, в результаті терактів 11 вересня загинули 2977 чоловік – 246 пасажирів літаків, 2606 у Нью-Йорку, 125 в Пентагоні; принаймні 200 людей загинуло, викинувшись із верхніх, заблокованих, поверхів Торгового Центру. Ще 24 чоловіка пропали без вісті. Серед загиблих були громадяни США і ще 91 країни.
Відомо, що серед жертв теракту є 12 осіб українського походження:
- Олена Белеловська (Україна, Київ), емігрувала до США в 1993 році
- Олександр Брагінський (Україна, Одеса), емігрував до США в 1979 році
- Марина Геруберг (Україна, Одеса), емігрувала до США в 1984 році
- Геннадій Боярський (Україна, Львів), емігрував до США в 1978 році
- Юрій Мучинський (Україна), емігрував до США в 1994 році
- Володимир Савінкін (Україна, Одеса), емігрував до США в 1996 році
- Борис Халіф (Україна), емігрував до США в 1979 році
- Людмила Ксідо (Україна, Одеса), емігрувала до США в 1979 році
- Ігор Зукерман (Україна), емігрував до США в 1992 році
- Тетяна Бакалінська (Україна, Біла Церква), емігрувала до США в 1994 році
- Іван Скала (Україна), народився у США
- Олег Венгерчук (Україна), народився у США
Серед майже трьох тисяч імен жертв зачитаних сьогодні під час пам’ятної церемонії на місці,де був Міжнародний торговельний центр, прозвучали імена двох українців. Пожежник Іван Скала та дизайнер Олег Венгерчук загинули тут 11 вересня 2001 року.
Іван Скала того трагічного ранку добровільно увійшов у будівлю, що палала після вибуху літака, щоб вивести поранених. Старший офіцер його пожежної бригади розповів, що він допоміг ще йому одягнути повітряний балон, підтягнув ремінь і, проводжаючи, сказав: «Будь обережний» . У наступні декілька хвилин будинок, з якого Іван рятував людей, завалився, – пише Радіо Свобода.
Друзі згадують його, як відданого друга. Працюючи на двох роботах, він завжди намагався допомогти всім, чим міг і як міг, згадують вони. Рідні Івана в цей день разом з іншими жертвами трагедії пішли до місця трагедії, щоб пом’янути свого сина та брата.
Мати Олега Венгерчука, що також у той день не повернувся з роботи , Стефанія Чорна сьогодні залишилась вдома. Жінка в скорботі дивилась прямий репортаж з Мангеттену по телебаченню і згадувала про свого сина. Вона народила його по дорозі до Австрії, коли з чоловіком, членом УПА, тікала з України від радянських військ. Син з”явився на світ шестимісячним, і вони, доїхавши до Відня, терміново його похрестили, бо боялись, що він так і помре нехрещеним. Та після німецьких таборів і важкого життя в еміграції її син виріс сильним і розумним чоловіком. Він воював у В’єтнамі, а потім вирішив стати художником -дизайнером.
Розслідування ФБР атак 11 вересня стало найбільшим за всю історію існування агентства – в операцію під кодовою назвою PENTTBOM було залучено більше семи тисяч співробітників.
Вже 27 вересня 2001 року ФБР оприлюднило фотографії 19 терористів, супроводивши їх інформацією про походження, вік, імена і псевдоніми – п’ятнадцять з них були родом з Саудівської Аравії, двоє – з Об’єднаних Арабських Еміратів, один – з Єгипту і ще один – з Лівану. ФБР також заявило, що за теракти несе відповідальність ісламістська організаціїя «Аль-Каїда», очолювана її засновником саудівським шейхом Усамою бен Ладеном.
Незадовго до президентських виборів 2004 в США бен Ладен, що переховувався на території Афганістану під заступництвом руху «Талібан», публічно підтвердив підтвердив участь «Аль-Каїди» в організації терористичних атак 2001 року, а також заявив, що мав до цього пряме відношення. На плівці, що надійшла в розпорядження телеканалу «Аль-Джазіра» 30 жовтня 2004 року, бен Ладен стверджував, що він здійснював безпосереднє управління 19 викрадачами літаків, а керівником теракту назвав кувейтця Халіда Шейха Мохаммеда.
Мохаммед був затриманий ще 27 лютого 2003 року в ході спільної операції американських спецслужб і поліції Пакистану в місті Равалпінді за підозрою його участі в убивстві в 2002 році в Пакистані американського журналіста Деніела Перла, а також за звинуваченням в підготовці теракту на Філіппінах в 1996 році. У травні 2012 року на базі Гуантанамо над Халідом Шейхом Мохаммедом і його чотирма спільниками розпочався судовий процес, який триває й досі, де Мохаммед виступає як головний організатор терактів 11 вересня.
Усама бен Ладен був убитий 2 травня 2011 року в своєму будинку в місті Абботтабад (Пакистан) спецпідрозділом військово-морських сил США в результаті 4-годинної таємної спецоперації. Його тіло було доставлене в Афганістан для ідентифікації і того ж дня з дотриманням мусульманських звичаїв поховане в Аравійському морі.
Більше цікавих матеріалів – у Facebook журналу “Артефакт”;
Цікаві факти та актуальні новини – у нашому телеграм-каналі;
Слідкуйте за нами в Instagram;
Post a comment