Мегадревній аромат. Вчені відтворили парфуми Клеопатри

2000 років тому парфуми легендарної Клеопатри пахнули саме так. 


Згідно з легендою на першу зустріч з Марком Антонієм Клеопатра припливла на кораблі під червоними вітрилами, який виділяв настільки сильні пахощі, що великий полководець втратив дар мови. Звідси ж пішла легенда про те, що запах цариці Клеопатри обожнював навіть вітер, передає НВ.

Ідея відтворити парфуми виникла під час розкопок єгипетського міста Тмуіс, розташованого в дельті Нілу і заснованого в 4500 році до нашої ери. В регіоні виробляли два найвідоміших парфуму в стародавньому світі: мендезіанскій і метопіанскій. Там археологи виявили залишки стародавньої парфумерної фабрики, що відноситься до 300 року до нашої ери, в якій збереглося безліч глиняних амфор.

Аромат з амфор вловити не вдалося, але в них збереглися висушені залишки, з якими вчені проводять хімічний аналіз. А поки вчені відтворили аромат з Тмуіса, використовуючи формули, знайдені в стародавній materia medica та інших текстах.

Обидва аромати і мендезіанскій, і метопіанскій містять мірру, природну смолу, яку видобувають з терну, що росте на Аравійському півострові. Згідно з рецептом, вчені додали кардамон, оливкову олію і корицю. Літман зазначає, що аромат вийшов дуже сильним, приємним і дещо мускусним. «Мені він видається приємним, і він, напевно, затримується набагато довше за сучасні духи».

Парфюмер Менді Ефтель, яка завідує музеєм натуральних ароматів в Берклі, Каліфорнія, вважає, що духи для Клеопатри, швидше за все, виготовляла фабрика, яка працювала виключно для потреб цариці. Сама Менді Ефтель відома тим, що в 2005 році відтворила похоронний аромат, використаний при муміфікації 2000-річної мумії єгипетської дівчинки, яку назвали Шеріт. Після муміфікації духи перетворилися на густу чорну смолу, що густо покриває обличчя і шию дитини. «Я просто понюхала мумію», – пояснила Ефтель, яка відчула у запаху мірру і ладан, і витримавши вловлені пропорції, зробила копію аромату.

Клеопатра VII Філопатор (грец. Κλεοπάτρα Φιλοπάτωρ, 69 до н. е. — 12 серпня 30 до н. е.) — цариця Єгипту, з династії Птолемеїв, дочка Птолемея XII, остання з царських правителів Стародавнього Єгипту. Її правління тривало 21 рік (51 до н. е. — 48 до н. е. і 47 до н. е. — 30 до н. е.).

Прославлена завдяки драматичній історії кохання до римського полководця Марка Антонія. У роки її правління Єгипет був захоплений Римом, а сама Клеопатра вкоротила собі віку, щоб не потрапити в полон першого римського імператора Октавіана Августа. Клеопатра стала одним із найпопулярніших античних персонажів у кінофільмах та літературних творах.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *