Мама-ізя-крімінал. Як один равин скаржився міській раді, бо євреї робили незаконні обрізання

Це реальна історія, знайдена в архівах. Дуже епічна історія…


Різні епічні історії траплялися у Полтаві. 10 березня 1836 року, коли Тарас Шевченко ще був кріпаком, відходив від святкування свого 22 дня народження, писав картини у Петербурзі, полтавському равину Іцку Оршанському було не до високого мистецтва. Він вже третій рік обіймав цю високу релігійну посаду, але у Полтаві не було ладу. Бо євреї одружувалися, проводили весілля, похорони та обрізання, не повідомляючи про то равина Іцка. Й це не жарт. Це реальна історія, яку віднайшов архівознавець 19 століття Іван Францевич Павловський, а зацифрував сучасний краєзнавець Борис Трістанов, член Громадської організації Save Poltava. 

Іван Павловський та шляхетні гарячі панянки

Результат пошуку зображень за запитом "борис трістанов"

Борис Трістанов

Ми реально не знаємо, чому представники єврейської спільноти Полтави так морозилися і френдзонили свого равина, але йому то реально допекло, тож пішов у міську раду та написав заяву, яку називалася так:

Жалоба еврейского раввина в думу о несоблюдении евреями обрядов

І якщо ви думаєте, що й Полтавська міська рада увімкнула ігнор щодо равина, то ви глибоко помиляєтеся. Городская дума, як вона тоді звалася, видала указ до єврейського населення міста, де говорилося приблизно таке:

“Робите свої релігійні обряди — звертайтеся до равина, він то все має контролювати. Бо як не будете звертатися, з вас штраф”.

 

Написати, що ми в редакції журналу “Артефакт” офігіли від цього історичного факту — нічого не написати. Але повірте, друзі, офігів й сам історик Іван Павловський, який дав свою оцінку цій ситуації:

Документ этот по существу своему, очень редкий: как известно, евреи очень строги в исполнении религиозных обрядов. С другой стороны, он интересен потому, что городская дума считала себя компетентной в решении этого вопроса.

Отака от історія. Благо, сьогодні можна робити обрізання й нікому про то не повідомляти. Тож робіть обрізання і читайте нашу нову рубрику #епічний_історик. І хай вас береже Господь або клавіша f5.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *