Будівельники працювали без згоди археологів. У Чернігові знайшли поховання 11-12 століть. ФОТО

У центрі міста Чернігів археологи розкопали поховання та рештки забудови 11-12 століть. 

Про це повідомив археолог Ігор Ігнатенко на своїй сторінці Facebook.

13 червня він зробив такий допис:

Проїжджаючи по проспекту Перемоги помітив, що будівельники ведуть роботи по перекладанню тротуарів біля «Діамонд-клубу». Підняв галас. Завдяки підтримці небайдужих людей із Департаменту культури, відділу охорони пам’яток археології Чернігівської обласної ради, підприємства «Старожитності Полісся», Лівобережної археологічної експедиції Інституту археології НАН України, вдалося призупинити роботи по реставрації тротуару до проведення зачищення й фіксації археологічних об’єктів на цій ділянці. Початок робіт показав, що на цьому місці у 10 ст. знаходився могильник, можливо курганний. Потім тут існувала житлова чи господарча забудова у 13 ст. Культурний шар цієї доби був знищений при попередніх реконструкціях, але ґрунт із цього шару трапляється у перевідкладеному вигляді у пізніших перекопах, причому кераміки пізнішої за 13 ст. взагалі немає, схоже що до того часу як у 20 ст. стали організовано вивозити сміття на полігони, тут не було інтенсивної людської діяльності. Як далі складеться ситуація, чи будуть проводитись повномасштабні розкопки, чи археологи тільки зачистять і зафіксують на фото і плані давні об’єкти, мені невідомо. Але те, що співпраця будівельників з археологами розпочалася – обнадійливий факт.

На данном изображении может находиться: небо, дерево и на улице

На данном изображении может находиться: один или несколько человек, люди занимаются спортом, на улице и природа

Через два дні археолог знову написав:

Археологічні дослідження на проспекті Перемоги зібрали багатьох поціновувачів старовини. Такий ажіотаж був спричинений кількома факторами : відсутність огорожі, людські кістки та близькість до центрального ринку. Розкопане поховання відноситься десь до 12 ст. Біля нього виявлені сліди паркану й будівель того ж періоду. На фото денце гостродонного келиха знайденого під час зачистки та реконструкція його зовнішнього вигляду за краще сбереженими аналогіями.

Він показав фото знайденого артефакту:

Нет описания фото.

17 червня історик розповів:

 

Ще у суботу археологи завершили свої роботи біля Центрального ринку. Ними були проведені дослідження в обмеженому масштабі, отримані дані про планування цього району в часи Київської Русі. Оскільки при укладанні нового тротуару будівельники не будуть копати в цьому місці глибший котлован, то «недороскопані» археологічні об’єкти залишаться в землі й в археологи майбутнього оснащені не тільки лопатами, а й передовими технологіями, зможуть виокремити з них більше інформації. Польові роботи були проведені трохи більше ніж за 2 дні, тому вони не затримали будівельників, що займаються благоустроєм міста. Під час розкопок у останній день, з котловану однієї з давніх споруд, засипаного темним ґрунтом насиченим деревним вугіллям, археологи дістали уламки скляних браслетів, намистинку та багато шматків горщиків 13 ст., подібних тим, котрими користувалися перед самою татаро-монгольською навалою. На фото цікава знахідка – уламок сопла від міхів, можливо неподалік була кузня? хоча міхи могли використовувати й котляр, майстерню якого розкопали при будівництві Макдональдса, або ювелір – його майстерня розкопана під на місці податкової. Хочу подякувати людям завдяки яким стали можливими ці археологічні дослідження – Людмилі Замай, Валентині Мултанен, Ользі Савченко, Генадію Жарову, Олегу Шульзі, та іншим людям. Можливо це не ідеальний взірець, але варіант кращій за ті негативні приклади, які ми нажаль нерідко спостерігаємо в Чернігові.

Нагадаємо, У Києві на Поштовій віднайдена частина вулиці часів Київської Русі. 21 червня 2018 року Київрада проголосувала за проект рішення щодо Поштової площі у столиці, який не передбачає створення музею та припинення інвестиційного договору про будівництво торговельно-розважального центру.

27 червня 2018 року під Міністерством культури вимагали надати знахідкам на Поштовій статусу національного значення. 5 липня 2018 року Рада закликала уряд створити музей на Поштовій площі.

22 травня частина вулиці часів Київської Русі на Поштовій площі у Києві стали пам’яткою археології та історії національного значення.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *