Видання “ЗМІСТ” розповіло про легендарну співачку Раїсу Кириченко
14 жовтня виповнюється 78 років з Дня народження співачки Раїси Кириченко. Вона мала велику перспективу кар’єри в США, могла чимало заробляти і якісно лікуватися, але від цього завжди відмовлялася. Вона була справжньою патріоткою своєї землі і її справи це підтверджували, пише полтавське видання ЗМІСТ.
ЗМІСТ дізнався, якою була «берегиня української пісні» у повсякденному житті та що ховалося за її тендітною постаттю. Про це нам розповів біограф Раїси Кириченко, заступник директора Полтавського краєзнавчого музею імені Кричевського Гліб Кудряшов.
Вона народилася 14 жовтня 1943 року у селі Корещина. Її день народження припав на Покрову. Але досі не відомо, чому у багатьох довідниках пишуть дату 14 листопада.
Хтось говорить, що це помилка, а дехто вважає, що її записали за днем народження батька. Але мама Раїси Кириченко їй говорила:
«Раю, ти народилася тоді, коли було дуже багато яблук і калатали дзвони в селі».
Про яблука в листопаді мови йти не може, а церква і дзвони – це про свято Покрова.
Першу співочу практику Раїса Кириченко пройшла у Землянківській школі, у громадському житті якої брала активну участь. Працювала у колгоспі, але і там вона співала у хорі, який створили разом з іншими дівчатами.
У 1979 році Раїсі Опанасівні надали звання народної артистки УРСР. Також вона є почесною громадянкою міста Балтимор в США.
Напередодні піку популярності у Полтаві, Раїса Кириченко 19 років жила у Черкасах. Там вона стала народною артисткою України та лауреаткою Шевченківської премії. Згодом для неї життя там стало неможливим, розповів Гліб Кудряшов:
«Коли в Черкасах збудували хімічний комбінат “Азот”, почалися проблеми у людей, які використовують свій голос з професійною метою. І в Раїси Кириченко почала розвиватися астма, а це кінець для її кар’єри. Лікарі порадили виїхати з Черкас, якщо вона хоче залишитися на сцені. Тодішній перший секретар Полтавського обласного комітету комуністичної партії Федір Моргун був залюблений у її творчість. Він направив своїх однодумців – Германа Юрченка та Григорія Левченка – до Черкас, аби вони повернули Раїсу Кириченко додому. Тоді з’явилася нова сторінка у її творчому житті та в житті мистецької Полтави. Шукали найкращі творчі сили для Раїси Кириченко. Ними став концертний ансамбль “Чураївна”».
Після пісні «Я козачка твоя», у Полтаві з’являються інші хіти. Раїса Кириченко робить прорив для мовлення в Україні:
«Пісня “Я козачка твоя” – це емблематична пісня, що фактично стала шлягером. Раїса Кириченко відійшла від класики народного співу і вийшла на естраду. Одначе ця пісня викликала резонанс. У пісні лунають слова “пане полковнику”, не “товаришу”, як це було звично. Не всім це тоді сподобалося… Та хто тоді знав, що через роки звертання “пане полковнику” стане традиційним для українського війська».
Читайте більше цікавостей про Раїсу Кириченко у статті “Полтавка Раїса Кириченко. Легендарна співачка, якою її не знали”…
Друзі! “Артефакт” – це незалежний журнал про культуру. Нас ніхто не фінансує. Тому підтримайте авторів. Тут посилання на платіж через монобанк. Дякуємо!
А це карта приватбанку:
4149 4991 1010 5317
А ще у нас є свій магазин крутих футболок на історичну та культурну тематику. Ви можете придбати футболку, светр чи горнятко й цим підтримати наш журнал!
Переглянути цей допис в Instagram
Post a comment