Мистецтво, яке змінює. Як креативний простір A.Space перетворює Львів

Центр Львова. Вулиця Максима Залізняка. За охайною будівлею, де знаходиться курія Римо-католицької Церкви в Україні — старі, промислові та складські приміщення. У часи СРСР тут виготовляли кабелі для підводних човнів. Сусідні приміщення, як розповідає один з героїв цього матеріалу, слугували за басейн та закритий спортзал для членів ЦК. Після розпаду союзу вся ця інфраструктура теж розпалася. І здавалося б величезна територія в серці старого міста й далі старітиме та заростатиме бур’янами. Здавалося, природа знову перемагає. Та культура — це перетворення. Культура — це коли людина перетворює щось навколо себе, створюючи нове. Нове, яке має певну функцію, певний сенс.


Команда A.Space взялася перетворити стару промислову зону на сучасний мистецький простір. І це цілком в дусі ідеології журналу “Артефакт”, коли образотворче мистецтво, література, музика стають інструментами творення чогось нового, перетворюють місто, створюючи простір для порозуміння, об’єднання, діалогу різних людей. І все це веде до миру, а не до війни.

Будь-яка форма, будь-яке місце створює простір. Any form, any place. We create space.

Ці слова говорить художниця Ярина Пазина. Вона одна з кураторок A. Space – нового мистецького простору в центрі Львова. Розповідає, про що цей простір:

У нас є мета. Вона доволі складна та висока. До неї треба йти маленькими кроками. І перший крок — ось цей дворик. A.Space – це креативний центр, центр сучасного мистецтва у Львові, який ми розвиваємо зараз, який ми хочемо відкрити. Ми ще не відкрили його, ми тільки почали, почали зі створення цього невеличкого простору, де вже можна проводити різного роду мистецькі й творчі заходи. Це місце розвитку творчих людей. Проводячи події в A.Space зараз ми хочемо трансформувати це місце у великий мистецький та виставковий центр.

Ярина Пазина, художниця, кураторка простору A. Space

Ярина говорить, що над проєктом працює ціла команда — менеджер Влад Крупко, архітектори Богдан Голіян та Юрій Зейкан:

Ми живемо тим, що створюємо цей простір. До цього це був простір, де працювали дизайнери та архітектори. Але ми зрозуміли, що головне — це люди. A.Space – це мистецький експеримент з простором, який наповнюють різні люди. І цей простір завдяки людям живе, трансформується, розвивається. З ним розвивається місто та мистецтво. Це взаємний процес.

Перетворення

Ще пів року тому локація, де базується A.Space була схожою на звалище. Бур’яни у майже людський зріст, гори сміття. Команда проєкту навіть не підозрювала, що під цим всім є асфальт, який у прямому сенсі довелося відкопувати.

Різні люди нам говорили, мовляв, навіщо вам цей захаращений ангар, кому він взагалі потрібен, ви тут нічого не зробите. Але в цьому й суть трансформацій та перетворень нашої країни, наших міст — одні сміються, нічого не роблять і нічого не мають, а інші — беруть, творять, перетворюють та досягають результатів.

Ярина розповідає це та показує ось цього червоного равлика. Раніше це був шматок труби, а тепер — частина простору, певний артоб’єкт, який символізує перетворення простору, творення A.Space та, можливо, майбутню трансформацію міста Лева.

Ми нічого сюди не заносили. Ми створили цей простір з тих матеріалів, які були тут. Цей дворик має для нас саме таку історію — історію перевтілення.

Довкола високого

Свою історію перетворення має Влад Крупко, менеджер подій у команді A.Space:

Першу подію, яку ми організовували — це був концерт Олега Каданова, музиканта, поета, відомого грою в гурті “Жадан і Собаки”. Він хотів виступити у Львові, але не якомусь попсовому закладі, а в справжньому андеграунді, в екстремальних умовах. І він отримав це: готуючи його виступ, за кілька годин до концерту, ми виривали тут бур’ян, розчищали цей ангар.

У підсумку — вийшла справді унікальна подія для міста. Каданов, сам чувак з Івано-Франківська, представник харківського андеграунду, виступав у Львові на закинутому радянському заводі. Цей завод знаходиться поміж релігійних споруд, і це ще й австрійська забудова ХІХ століття. Це звучить, як певний каламбур.

І це прекрасно, бо всі культури, австрійська, радянська, львівська, харківська, католицька, греко-католицька — всі вони злилися і Львів отримав такий унікальний досвід, таку унікальну подію. І всі ці сентименти — радянський, український, релігійний та австрійський, традиційно — ворожі на перший погляд, поєдналися і вже вплинули на перетворення простору та примирення.

У цьому Влад Крупко й бачить місію A.Space – перетворення простору задля об’єднання громади, задля примирення.

Влад Крупко, менеджер подій у команді A.Space

Він говорить, що будь-хто може прийти в A.Space та організувати свою подію. Головна умова — концептуальність, зміст, ідея. Подія повинна мати унікальний характер, якусь ідею, яка перетворює та має значення:

Ми робили виставку, яка мала назву “Про глибоке”. Вона проходила у старому басейні, який вже не використовують понад тридцять років. Таким чином ми показали, що старі речі та об’єкти можуть отримати нове життя. Вони можуть використовуватися не за своїм призначенням, бо у басейні під час події розміщувалися мистецькі твори.

A.Space – це той момент, коли мистецтво працює не тільки на естетичну користь, а й на практичну, екологічну. Якби той басейн, чи ота труба, з якої зробили равлика, не отримали нове життя — вони би просто пішли на смітник. Вони би стали черговою купою сміття, яке би гнила десь у Грибовичах чи на іншому звалищі. Хто знає, можливо саме це сміття спричинило б нову пожежу, нові збитки та шкоду для міста.

Бо A.Space – це навколо високого. Це про мистецтво. А воно здатне перетворювати простір, людину та місто. Перетворювати та робити кращим.

Роман Коржик

Більше цікавих матеріалів – у Facebook журналу “Артефакт”;

Цікаві факти та актуальні новини – у нашому телеграм-каналі;

Слідкуйте за нами в Instagram;

Журнал “Артефакт” існує завдяки вашій підтримці! Ми хочемо робити більше якісних матеріалів, покращувати сайт, винагороджувати наших дописувачів, дизайнерів та всіх, хто допомагає розвиватися виданню.

Підтримайте нас невеличким благодійним внеском.

Приват: 4149 4991 1010 5317 (Роман Грицун)

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *