Культура, приречена на спротив. Жадан розповів про нову книгу літературознавиці Віри Агеєвої

Культура, приречена на спротив. Жадан розповів про нову книгу літературознавиці Віри Агеєвої

У київському видавництві «Віхола» вийшла збірка есеїв Віри Агеєвої «За лаштунками імперії». Такий собі огляд історії української літератури, від Котляревського до Андруховича, в контексті українсько-російських культурних відносин.

Сергій Жадан пише про цю книгу так:
Фактично, пані Віра проговорює одну очевидну, і саме тому таку важливу тезу – культура, що перебуває під тиском імперії, просто приречена на спротив та протистояння, оскільки це виходить поза межі умовної творчої (чи ринкової) конкуренції й стає питанням елементарного виживання. І що жодної «дружби народів» між колонізатором та колонізованим бути не може, що й демонстрували наші класики. І навіть позірна лояльність когось із них до метрополії все одно передбачала більшу чи меншу культурну опірність. Це теж цікава тема, яка є і в попередній монографії пані Віри, присвяченій Миколі Бажану – можливість творення національної культури в умовах тотального пресингу. І, відповідно, оцінка та трактування радянського періоду української літератури. А ще – питання канону, питання культурної спадковості й тяглості, питання вибору, яке в українських умовах часто було визначальним (та й лишається таким досі, якщо чесно). Одне слово, щиро раджу. Певен, що буде цікаво не лише філологам).

 

Культура, приречена на спротив. Жадан розповів про нову книгу літературознавиці Віри Агеєвої

Культура, приречена на спротив. Жадан розповів про нову книгу літературознавиці Віри Агеєвої

Загалом, як зазначають у видавництві, про українсько-російські взаємини вже багато написано в контексті російських інтересів і пріоритетів. Росія безцеремонно облагороджувала свою історію чужими звитягами й здобутками, позбавляючи натомість українців їхнього минулого. З українського погляду, картина зовсім інакша.

Уже не одне століття речницею антиколоніального дискурсу є вітчизняна література. Від Котляревського, Квітки-Основ’яненка, харківських романтиків аж до епохи модернізму й зрештою постання держави вона пропонувала різні моделі ідентичности, підважуючи імперські претензії й утверджуючи власну культурну самодостатність.

У цій книжці авторитетна літературознавиця Віра Агеєва через призму культурного процесу аналізує український спротив імперії та боротьбу за збереження колективної пам’яти.

Віра Агеєва. Фото - povaha.org.ua

Віра Агеєва. Фото – povaha.org.ua

 

Віра Агеєва — професорка Національного університету «Києво-Могилянська академія». Лауреатка Шевченківської премії. Феміністка, котра однією з перших у пострадянську добу заговорила про потребу ревізії патріархальних цінностей.

 

Авторка книжок «Жіночий простір: Феміністичний дискурс українського модернізму», «Поетика парадокса: інтелектуальна проза Віктора Петрова-Домонтовича», «Апологія модерну: обрис ХХ віку», «Дороги й середохрестя», «Візерунок на камені. Микола Бажан: життєпис (не)радянського поета» та інших.


Друзі! “Артефакт” – це незалежний журнал про культуру. Нас ніхто не фінансує. Тому підтримайте авторів. Тут посилання на платіж через монобанк. Дякуємо!

А це карта приватбанку:

4149 4991 1010 5317

А ще у нас є свій магазин крутих футболок на історичну та культурну тематику. Ви можете придбати футболку, светр чи горнятко й цим підтримати наш журнал!

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *